fbpx

Kuidas kinol karantiini ajal läheb?

Meie koroonakarantiini algusest on möödas kaks nädalat. Õhus on olnud mitmeid küsimusi, millele püüame allolevas kirjatükis vastused anda.

Juttu tuleb Elektriteatri käekäigust, maailma filmitööstusest, kultuurisoovitustest ning tulevikuplaanidest. Head lugemist!

Kuidas kinol läheb?

Elektriteatril läheb laias laastus hästi. Loomulikult on tänane olukord kõigile ootamatu ja ärevust tekitav.

Kas kino läheb pankrotti ja lõpetab tegevuse?

Sellist plaani meil küll ei ole. Kui on alles vaatajad, kes tahavad häid filme vaadata, siis jätkab ka kino. Seega hoidke end ja olge terved.

Kas välikino tuleb?

Jah, kui suveks eriolukord möödas on, siis tuleb loomulikult ka välikino.

Mida teeb kino karantiini ajal?

Peale esmasest šokist kosumist keskendume nüüd põhiliselt vanade poolikute asjade lõpetamisele. Tegutsevas kinos on alati tuhat pisiasja, mis nõuavad tähelepanu – praegu on hea aeg need kõik ilusti joone peale saada. Keskendume pikalt mõttes olnud arendusprojektidele, korraldame meeskonna sees seminare, keskendume enesearengule nii indiviididena kui meeskonnana. Et kui uksed lahti tehakse, siis saame teie ees tagasi olla veel parema kinona kui varem.

Kuidas kino kinni olemise aja üle elab?

Elektriteater on ennegi väljakutseid näinud. Meie pluss on kindlasti see, et oleme suhteliselt väike organisatsioon. Oluline on, et karantiinist välja tulles on alles meeskond ja vaatajad. Küll siis ülejäänud asjad juba ise paika loksuvad.

Kas kino kolib mingid seansid, festivalid või muud tegevused üle internetti?

Oleme arutanud mõningate seansside või festivali läbiviimist veebikeskkonnas. Kuid hetkel ei ole see meie prioriteet.

Tundub, et kõik proovivad kolida kibekiiresti internetti. Nagu inimeste ajas oleks tekkinud tühimik, mis kiiresti täitmist vajab. Kui enne olid kultuurisündmused geograafiliselt mööda Eestit (või lausa mööda maailma) laiali, siis nüüd on nad kõik sinu kodusel ekraanil koos. See valik võib olla päris ehmatav ja tekitada uutmoodi ärevuse, et kõike ei jõua vastu võtta. Kuid praegu ei ole ärevust vaja. Pigem on rahu vaja.

Praegu tunneme, et see, mis Elektriteatri eriliseks teeb, on esmajoones kogemused koos publikuga suure ekraani ees ilma igasugu pausinuppude ja muude segajateta.

Seega meie võtame pigem rahulikult. Kui tuleb aeg ja õige mõte, küll siis kasutame filmi näitamiseks ka internetivahendeid.

See ei tähenda, et me kuhugi kaome. Meil on mitmeid toredaid mõtteid ka läbi interneti teiega ühenduses olla ja filmiasja ajada. Mõned mõtted on juba töös, mõned alles idee tasandil.

Kas tuleb midagi uut?

Konkreetsete lubaduste andmiseks on veel liiga vara. Kuid on selge, et meil on nüüd aega töötada mitme programmiidee kallal, mis pikalt riiulis oma järge on oodanud. Samuti saame analüüsida ja järele mõelda – seega arvata on, et pärast taasavamist on meie töökorralduses ja programmis ka muudatusi. Loodetavasti ikka paremuse, tugevama kvaliteedi ja ilusama külastuskogemuse poole.

Mis sündmused on sügise programmis plaanis?

Sügisel on plaanis paljud ära jäänud ja edasi lükkunud filmide linastused.

Kino poolt on meil plaanis eelmisel aastal väga populaarse Ungari filmiõhtute järg ning eriolukorra tõttu edasi lükkunud “Mister X ja Samurai”.

Hetkel on riiulil valmis ka Prima Vista festivali filmiprogramm, kuigi natuke kärbitud kujul, mis saab mai alguses kohe käiku minna, kui olukord selleks hetkeks möödub.

Loomulikult on taaskord tulemas PÖFF. Maailmafilmi festival oli kurvist juba ammu ees ja kolis sellel aastal oma festivali oktoobrisse. MoeKunstiKino linastused tulevad taaskord. Festheart kolib suures mahus Tartusse. Aktiivselt toimub ettevamistus Filmilindifestivali kallal.

Nagu näha, oli juba enne eriolukorda sügise kava üpris tihe. Nüüd, kui kõik ära jäänud filmid, sündmused ja festivalid tõenäoliselt plaanivad ka aasta teisse poolde kolida, tundub, et võib tekkida tõsine ülepakkumine ja seal saab olema päris raske valida, mis mahub kavasse ja mis mitte.

Mis filmid sügisel kinno jõuavad?

Hetkel on oodata aasta teises pooles kinodesse järgmiseid kodumaiseid filme:
Jaak Kilmi “Jõulud džunglis”, Kaupo Kruusiaugu “Sandra saab tööd”, Margus Paju “O2”, Meel Paliale “Kiik, Kirves ja igavese armastuse puu”, Veiko Õunpuu “Viimased”, Janno Jürgensi “Rain”, Peeter Simmi “Vee peal”, Toomas Kirsi “Salmonid”, Priit Pääsukese “Öölapsed”, Lauri Randla “Hüvasti, NSVL”, Elen Lotmani “Pidupäev”, lühifilmide kassett “Värske veri 2: Naine vs mees”, Aljona Suržikova “Ankeet”, Vladimir Loginovi “Prazdnik”.

Ja meie arvasime, et EV100 aasta oli filmide poolest tihe.

Millal kõik filmid, mis kinno pidid tulema, nüüd ekraanile jõuavad?

Liialdamata võib öelda, et filmimaailmas valitseb tohuvabohu. Keegi ei oska ennustada, millises järjekorras ja mis vormis planeeritud filmid ekraanile jõuavad. Eeldada võib, et suurem osa filme, mis kinos veel linastunud ei olnud, jõuavad sinna hiljem. Kuid millises järjekorras, seda otsustavad juba filmitootjad ja levitajad, võttes tihti arvesse ka teisi piirkondi lisaks Eestile.

Kas kõik need filmid hiljem ka Elektriteatri kavasse mahuvad, on raske öelda. Arvata on, et pärast eriolukorra möödumist on korraks uute filmide pealevoolus paus, enne kui kõik protsessid taastuda jõuavad. Kuid seejärel on oodata ka kiiret üleküllust.

Hiina näitel võib öelda, et seal taasavati kinod vähehaaval, alustades väiksematest. Esimesena toodi kinokavadesse viimase aasta hittfilmide kordused. Kuna Hiinas suleti nädal hiljem uue nakkusohu hirmus kõik kinod uuesti, siis kindlasti kardetakse samasugust mustrit ka teistes riikides.

On palju filme, mille puhul me Eestis sõltume rohkem maailmaturust. Nende puhul oodatakse kõigepealt, et suuremates riikides kinode olukord normaliseerub. Esialgu katsetatakse olukorda väiksemate filmidega, mis muidugi arthouse gurmaanidele võib väga meeltmööda olla. Seejärel, kui kõigi usaldus olukorra suhtes on taastunud, julgetakse ka uusi ja kallimaid filme taas kinodesse lubada.

Kas need filmid, mis sulgemise hetkel kinokavas olid, tulevad uuesti näitamisele, kui kino taasavatakse?

Päris täpselt on raske öelda. Paljusid neist tahaksime taas väga kavasse tuua. Usume, et nii mõnelgi teist jäi veel filme vaatamata. Samas arvata on, et mõned filmid jõudsid ka oma kinoelu lõpuni.

Napilt ära jäänud “Mister X ja Samurai” ehk Georg Otsa ja Toshiro Mifune 100. juubeli programm on endiselt toimumas, arvatavasti sügisel. Ootamatult katki jäänud filmiõhtute sari Vanemuise näitlejatega on plaanitud jätkuma pärast pausi.

Mida mina saaksin karantiini ajal teha, et oma filmivalu leevendada?

Neid soovitusi ja võimalusi, milliseid filme internetist vaadata, tuleb praegu tohutult. Isegi meil on raske järge pidada.

Soovitame võtta see aeg, et süveneda, nagu tavaliselt võib-olla ei saa. Lugege intervjuusid filmitegijatega, filmiteooriat või hoopis mõni raamat läbi. Kellel vähegi aega, vaadake mõni rahulik ja hästi pikk film. Tasub võtta tasakesi – just nagu ka muude asjadega praegusel ajal. Vaadata üks film läbi ja anda endale aega seedida, järele mõelda või kodus olijatega arutada.

Võib-olla paljud ei teagi, et suur osa Elektriteatris toimunud kohtumisi filmitegijatega on üles lindistatud ja meie koduleheküljel järelkuulatavad – elektriteater.ee/galerii
ERRi kultuuriportaali koroonaleevendus on üks igati hea soovituste sari – kultuur.err.ee/keyword/2399577
Kellel Netflixi valik liiga üheülbaliseks jäänud on, siis kureeritud ja kunstilisemalt mitmekülgsema valikuga Mubi kasutamine maksab hetkel 1€ 90 päeva eest – mubi.com
Kellel on aga kiired ajad ja lapsed kodus särgisabast sikutamas, siis internetti on praegu leidnud tee paljud lühifilmid, mis on tasuta vaatamiseks.

Eesti Kunstiakadeemia Animatsioonid –www.artun.ee/paljud-eka-animatsioonid-nuud-veebis-vaadatavad/
Ära jäänud South by Southwest festivali lühifilmid – mailchimp.com/presents/sxsw/
Vimeo Staff Picks – vimeo.com/channels/staffpicks
Valik 2017. aasta PÖFFil linastund lühifilmidest – docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1PYs7WXEuLSHz20-C-R_s8Jh6WigTCW6vbqrh39Vivy4/

Kas kino asukoht TÜ kirikus on kindel ja stabiilne?

Jah, me oleme tegutsemiskohaga Tartu Ülikooli endises kirikuhoones väga rahul. Ülikool on väga hea partner ning saame siin rahulikult veel aastaid tegutseda. Pigem näeme, et kino ise kasvab 3-5 aasta plaanis olemasolevatest ruumidest välja.

Miks kino neist ruumidest välja kasvab?

Esimese asjana tunneme juba praegu puudust teisest väiksemast kinosaalist. See annaks programmile väga palju paindlikkust juurde ning oleme kindlad, et vaatajaid jaguks. Samuti annaks see lisavõimaluse riskantsemateks, aga ka väiksemate ja õrnemate filmide näitamiseks ja oluliste filmide kordamiseks pikemalt.

Palju annaks juurde fuajee, kus on mõnus ka natuke pikemalt aega veeta.

Tänane saal on siiski teise otstarbega ehitatud. Kuna on teada, et tegemist on ajutise asukohaga, siis on mõningaid investeeringuid, mida lihtsalt ei ole mõttekas siin ruumides teha.

Trepp kinosaali on mõnus ja iseloomuga. Kuid kahjuks ei ole kõigile lihtne trepist üles meieni jõuda.

Mis on kino pikemajalisem plaan?

Jätkame filmide näitamist oma praeguses asukohas. Lihvime oma tegevust. Pingutame, et programmi veel paremaks teha. Elektriteatri pikem plaan on endiselt sama: Tartus peab olema mitme saaliga arthouse kino, mis igapäevaselt häid filme näitab.

Kuidas kinol muidu läheb?

Täname küsimast. Üldiselt hästi. Loodetavasti oleme viimase paari aastaga selgelt tõestanud, et Tartus jagub vaatajaid arthouse kinole ning inimesed tulevad ka julgemaid filmivalikuid vaatama, kui neile võimalus anda.