Tänu Juri Lotmanile ei ole üksnes Tartul omanimeline semiootikakoolkond, vaid Tartu Ülikoolis ka semiootika osakond. Nimelt 25 aastat tagasi, 1992. aastal asutati Lotmani eestvedamisel TÜ-s semiootika osakond ja selle tähtpäeva tähistamiseks kutsuvad semiootikud kõiki vaatama dokumentaalfilmi “Lotmani maailma”.

Kuidas portreteerida meest, kelle maailm on galaktikasuurune, kelle peas asub kogu semiosfäär ja kelle pärand on killukestena jäädvustatud fotodele, raamatutesse, videosalvestistesse? Üheks võimaluseks on võtta kokku erinevad elud, need visualiseerida, põimida tervikuks. Putukas, sidemees, vunts, juut, kosmopoliit, semiootik, mõtleja, pereisa, lektor ja kosmonaut Juri Lotman kohtub filmilinal Einsteini, Stalini, Gagarini, Belka ja Strelka, Puškini ning ümarlauarüütlitega. Ilmutusena kangastub üksikasjalik tagasivaade 20. sajandile. Nägemus maailmakuulsa semiootiku Juri Lotmani sise – ja välismaailmast, kus keerulistes ajalootingimustes loodi Tartusse vaba mõtte oaas ja pandi alus ülemaailmselt tuntuks saanud kultuurisemiootikale.

Filmi järel jagame vestlusringis muljeid ja mälestusi Lotmanist, semiootika osakonna loomise ja filmi tegemise telgitagustest.