fbpx

Alma mater Tartuensis

Alma mater Tartuensis
Eesti
1932, 30m
Režissöör
Theodor Luts
Keel
EESTI

9. augusti seansil räägib filmi saamisloost ja Theodor Lutsust filmiajaloolane Jaak Lõhmus.

Idee tellida 1932. aastal Tartu Ülikooli 300. sünnipäevaks dokumentaalfilm pakkus juubelikomisjonile toonane rektor Johan Kõpp.

Filmi stsenaristiks ning vahetiitrite autoriks kutsuti üliõpilaskonna esimees Ilmar Tõnisson, mitmekülgselt andekas noor mees, kes muuseas oli sahtlisse kirjutanud ka vähemalt ühe näidendi. Filmi tootja oli Akadeemiline Kooperatiiv, tellimuse täitmisele konkureeris kaks tegijat, üks filmiettevõte Tallinnast, teine Tartust. Valitud partneriks osutus Tartu filmimees Theodor Luts, juba suurte kogemustega operaator ning terve rea dokumentaalfilmide ning samuti kahe mängufilmi autor ja tootja.

“Alma mater Tartuensis” on kolmest filmirullist koosnev natuke vähem kui pool tundi kestev dokumentaalfilm. See võeti üles kahes järgus. Mais-juunis 1932 filmiti Tartu ja ülikooli ajalugu ning igapäevast õppe- ja õpitööd näitavad episoodid ehk see oli siis valmis filmist umbes 20 minutit. Vahekirjadega varustatuna linastati seda ka ülikooli juubelikülalistele Tartu kinos Central, alates 29. juunist 1932.

Juubelisündmustest valmis veel 10 minutit filmimaterjali, ja seda linastati juulikuu alguses nii Tartus kui ka Tallinnas, hiljem ka mujal Eestis. Lõplikuks pealkirjaks sai “Alma mater Tartuensis”. Filmi reklaamiti ka alapealkirjaga “Tartu ülikooli 300. a. elukäik pildis”. Tunnuslauseks oli “…film, mis annab läbilõike Tartu linna ja ülikooli ajaloost, ülikooli asutiste tegevusest, üliõpilaselust ja juubelipidustuste käigust”. Juubelisündmusi kajastavale osale vahekirju lõpuks ei jõutudki teha, sest veel 1. juuli hommikupoolikul võetud kaadrid jõudsid samal päeval kell kolm juba Ülikooli tänava kino Central näitelinale. Meenutagem, et see film valmis tummfilmina.

Vaatamata kiirustamisele ja tuntavale alarahastusele (oli ikkagi raske majanduskriisi aeg) võib tunnistada, et Theodor Luts sai tehtud ühe 1930. aastate alguse Eesti huvitavaima dokumentaalfilmi.

Jaak Lõhmus

 

Loe filmi kohta filmi restaureerimistöö kuraatori artiklit Sirbis.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus