fbpx

Armulaualised

Nattvardsgästerna
Rootsi
1963, 1h 21m
Režissöör
Ingmar Bergman
Osades
Gunnar Björnstrand, Ingrid Thulin, Gunnel Lindblom, Max von Sydow
Keel
rootsi
Subtiitrid
eesti, inglise

Perifeerse kihelkonna pastor Tomas Ericsson (Gunnar Björnstrand) viib mehaaniliselt läbi järjekordset teenistust, kui ühtäkki oodatakse temalt tröösti koguduse liikme Jonas Perssoni (Max von Sydow) kõhklustele. Oma õuduseks avastab Tomas, et on võimetu abi pakkuma, mis paiskab ka teda ennast kahtluste hukatuslikku meelevalda.

“Armulaualised” ei käsitle mitte ainult inimese suhteid Jumalaga, vaid ka suutmatust leida kontakti ligimesestega, siis kui Kõigevägevam vaikib.

“Armulaualiste” pildikeel seisab eraldi teistest Bergmani filmidest. Sven Nykvisti rahulik kaameratöö rõhutab inimese üksindust kalgis Põhjamaa talves.

Kalur kuuleb raadiost, et hiinlastel on tuumapomm. Ta pöördub hirmus pastori poole, kes on aga kaotanud usu. Kriisis pastorist voolab välja mürk, mis viib kaluri enesetapuni. Oma surmtõsiduses kohati koomiline film. Lõpus saab pastor lohutust Kristuse sõnadest ristil: “Mu Jumal, miks sa oled mu maha jätnud?” Selle lause tõttu peab Žižek kristlust kõige ateistlikumaks religooniks. Ka ilma usuta pastorile annab Püha Vaim jõudu tühjas kirikus teenistust pidada.

– Rainer Sarnet

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus