fbpx

Berni suursaadik

A berni követ
Ungari
2014, 1h 16m
Režissöör
Attila Szász
Osades
Tamás Szabó Kimmel, József Kádas, János Kulka
Keel
UNGARI, SAKSA
Subtiitrid
INGLISE

„1958. aasta 16. augustil paar minutit pärast kella 10 murdis Berni Ungari suursaatkonda sisse kaks relvastatud meest. Mõned rünnaku detailid on tänapäevani välja selgitamata. See film konstrueerib säilinud julgeolekudokumentide põhjal ühe võimaliku sündmusteahela. Võib-olla juhtus kõik hoopis teistmoodi.“

Film põhineb tõsielul, aga pole siiski dokumentaalne, vaid fiktsionaalne. Põnevik räägib ühe võimaliku loo pantvangidraamast, mis toimus kaks aastat pärast 1956. aasta mahasurutud Ungari revolutsiooni. Täpselt kaks kuud pärast seda, kui kunagine peaminister Imre Nagy revolutsioonis mängitud rolli eest hukati, siseneb kaks emigrandist ungari noormeest Berni suursaatkonda. Nende eesmärk on leida diplomaatiliste sõnumite koodiraamat, et selle sisu Vaba Euroopa Raadio saate otseülekandes ette lugeda ja seekaudu tuvastada sotsialistliku Ungari salaagente Šveitsis jms. salasigadusi. Koode nad ei leia, küll aga võtavad pantvangi suursaadiku, ja kui raadiokuulajad juba otse-eetris toimuvat kuulavad, sunnitakse saadikut avalikult revolutsioonist ja Imre Nagy’ist rääkima.

Mida ja kuidas öelda sellises olukorras, kus ühelt poolt ähvardab laetud püstolitoru, teiselt poolt aga riigireetmise süüdistus? Kuidas tulla olukorrast välja eluga ja isegi tugevdatud positsiooniga poliitikamaastikul? See on diplomaatiliste oskuste kõrgkool.

Filmiga tähistame Ungari 1956. aasta revolutsiooni aastapäeva 23. oktoobril.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus