fbpx

Ergav kõrbepäike

Белое солнце пустыни
Nõukogude Liit
1970, 1h 25m
Režissöör
Vladimir Motõl
Osades
Anatoli Kuznetsov, Kahhi Kavsadze, Spartak Mishulin, Pavel Luspekajev
Keel
VENE
Subtiitrid
EESTI

“Ergav kõrbepäike” oli üks esimesi easterne, s.o ameerika vesterni laadis tehtud seiklusfilme. Sel on palju sarnasust parimate spagetivesternitega – siin on nii kõrb, sõnaaher relvakangelane, bandiidid, sõbralik kohalik kui muud tuttavad elemendid. Filmi edu kinokülastajate seas oli märkimisväärne. Esimesel linastusaastal nägi seda üle viiekümne miljoni inimese, järgmisel veelgi rohkem ja kolmandal sama palju kui kahel esimesel aastal kokku.

Nõukogude, hiljem ka vene kosmonautide seas Baikonuris sai filmist suisa kultusteos, mida vaadatakse iga kosmosestardi eel. Traditsiooni aluseks on asjaolu, et seiklusfilmi kasutati pikka aega õppematerjalina, mille alusel kosmonautidele kaameratöö aluseid tutvusti.

Vladimir Motõli (“Veel õnnetäht kord tõuseb ere”, “Zhenja, Zhenjake” ja “Katjusha”) filmi tegevuse toimumisajaks on Venemaa revolutsiooni järgsed kodusõja aastad.

Loo peategelane on Kaspia-äärse August Bebeli nimelise internatsionaalse-revolutsioonilise töölispolgu demobiliseeritud võitleja Fjodor Suhhov (Anatoli Kuznetsov). Koduteel satub tema hoole alla turkmeenia valgekaartliku bai Abdulla (Kahhi Kavsadze) omapäi jäänud haarem. Üheksa naist tuleb viia turvalisse paika ja see saabk Suhhovi ülesandeks. Koos noore punaarmeelase Petruhha (Nikolai Godovikov), uljaspea Saidi (Spartak Mishulin) ja tolliametnik Vereshtaginiga (Pavel Luspekajev) tuleb Suhhovil alustada ebavõrdset lahingut Abdulla jõuguga. Samal ajal on Suhhovil mitmeid kultuurilisi arusaamatusi haaremi naistega, kes peavad end nüüd tema abikaasadeks . Suhhov unistab aga oma naisest Katerinast, kellele ta koju igatsevaid kirju saadab.

Ühelt poolt on film tehtud nõukogulike mustvalgete poliitiliste standardite kohaselt. Enne Nõukogude aega tähendas bai Kesk-Aasia suurmaaomanikku, rikast karjakasvatajat ja kaupmeest. Nõukogude Liidus kujundati vihkamisväärne “bai” samalaadseks sõimusõnaks, nagu meil “kulak”ja “bai jõuguks” tituleeriti turkmeenlaste rühmasid, kes sõdisid oma iseseisvuse eest ja punaväe vastu. Teisalt on filmis punapropagandat siiski suhteliselt vähe. Traditsioonilise poliitilise nägemuse kõrval, millele vaataja tavaliselt enam ei mõelnudki, on “Ergav kõrbepäike” tehtud ennekõike haarava sündmustikuga, tempokalt ja huumorimeelega.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus