Hardware
Postapokalüptilises tulevikukõrbes leiab üksik rändaja mingi roboti jäänused ning toimetab need kokkuostu. Sealt ostab need ära ekssõdur „Hard Mo“ Baxter (Dylan McDermott), kes kingib need oma kunstnikust tüdruksõbrale installatsioonimaterjaliks.
Lähemal uurimisel tunduvad tükid kuuluvat seninägematule militaarmudelile MARK 13, mille tehisintelligentsivõime lubab tal ennast taas ise kokku panna, ja mille põhiliseks direktiiviks on populatsiooni harvendamise eesmärgil tappa nii palju kui võimalik.
„Hardware“ on tõeline post-apo küberpungi kõhedik, kus segunevad liha ja masinad, taustaks hävimise äärel tulevikumaailma kirjeldus. Stanleyle alati omaselt on ka juba siin üsna graafilisi tapmisstseene ja kuhjaga õhustikku. Ja eriliselt toredaid üllatusi muusikafännidele, sest filmis astuvad üles irooniliselt hukatust kraaksuv raadio-DJ Iggy Pop, taksojuht Lemmy („Ace of Spades!“) ja drifter Carl McCoy, Fields of the Nephilimi laulja. Peale selle on teemaloo valikuna on Public Image Ltd’i „The Order of Death“ nii meeleolu, loo enda kui õhustiku mõttes lihtsalt ideaalne. This is what you want, this is what you get.
Richard Stanley on filmitegija, kelle huvid ulatuvad H. P. Lovecraftist ristirüütlite, püha graali, voodoo ja muude müstiliste nähtusteni – teisisõnu huvitab Stanley’d kõik, mis on põnev, ja neid teemasid oskab ta ka põnevalt käsitleda.
1990ndate alguses tegi Stanley kaks madalaeelarvelist filmi, millest on saanud kultusklassika. „Hardware“ (1990) on küberpunk-kõhedik tulevikuühiskonna tapjarobotist, kes hakkab oma elu elama ja „Tolmudeemon“ („Dust Devil“, 1992) räägib Namibias tegutsevast kurjast olendist, kes rituaalsete tapmiste abil pikendab oma igavest elu.
Kiire tähelennu järel komistas Stanley aga täielikku lõksu, kui tema esimene Hollywoodi suurproduktsioon „Dr. Moreau saar“ takerdus lugematutesse probleemidesse, kuni ta nädal enne võtete algust asendati John Frankenheimeriga.
Rapsimise tulemusena valmis film, mida loetakse tihti maailma halvimate hulka. Selle tulemusena oli Stanleyl tee filmilavastajate esiliigasse edaspidi suletud ning ta tegeles stsenaariumite ja raamatute kirjutamisega, kuni 2018. aastal tuli välja tema Lovecrafti ekraniseering „Värv avakosmosest“ Nicolas Cage’iga peaosas, mille võttis vastu peaaegu üksmeelne kiidukoor.