(I)slämm

Slam
Austraalia, Prantsusmaa
2018, 1h 56m
Režissöör
Partho Sen-Gupta
Osades
Adam Bakri, Rachael Blake, Rebecca Breeds, Darina Al Joundi, Danielle Horvat
Keel
inglise
Subtiitrid
eesti

Rahvusvaheliselt tunnustatud Partho Sen-Gupta on loonud poliitilise thrilleri vormis ettearvamatult lummava labürindi luulest, vihast, vennatapust, kuulujuttudest, armukadedusest, leinast ja armastusest. Palestiina näitleja Adam Bakri (tuntud Oscarile kandideerinud filmist „Omar“, režissöör Hany Abu-Assad) portreteerib veenvalt noort süütut meest, keda sunnitakse oma õest lahti ütlema ning kes ei saa usaldada mitte kedagi peale omaenda vaistu.

Vaatajani tuuakse 24 pineva tunni jooksul aset leidnud emotsioonid ja sündmused – ksenofoobia, viha, kiusamine, radikaalne terrorism, inimrööv, ränk kaotus, kasvav usaldamatus ja revolutsiooniline reageering – ning seda kõike tähendusrikaste salmide vormis. Eri rassist ja ühiskondlikest klassidest, eri ametite ja usuliste tõekspidamistega kaitsetud inimesed on sunnitud seisma silmitsi kahtlustuste ja eelarvamustega, kättemaksuhimu, igatsuse ja inspireeriva loovusega.

Hidžaabi kandev ja palestiina päritolu Austraalia naisaktivist Ameena jääb ühel õhtul pärast Sydney luuleõhtul osalemist teadmata kadunuks. Tema õnnelikus abielus oleva venna Ricky seni rahuliku elu purustavad meedia tähelepanu, valejäreldused, ohtlikud süüdistused ja erinevad vandenõuteooriad.

Partho Sen-Gupta sündis Indias ja elab praegu Austraalias. Tema debüütmängufilm „Let the Wind Blow“ (2004) valiti Berliini filmifestivalil Forumi programmi, krimithriller „Sunrise“ (2013) osales Busani filmifestivalil New Currents programmis.

Tõeliselt päevakajalist, võimsat ja üleilmseid teemasid käsitlevat Austraalia-Prantsuse filmi võib võtta pühendusena Palestiina poeedile Dareen Tatourile, kes mõisteti hiljuti süüdi ainuüksi Iisraeli sotsiaalmeedias ühe poeemi postitamise eest.

Edvinas Pukšta