Ja kuningas ütles, kui imeline masin
Mis juhtub, kui inimkonna lõputu eneseimetlus ja ohjeldamatu vabaturg kohtuvad 45 miljardi kaameraga? Filmitegijad Axel Danielson ja Maximilien Van Aertryck (teosed “Kümne Meetri Torn”, “Tööd Kõigile!”) suunavad taas oma kaamerad otse ühiskonnale, et uurida, selgitada ja paljastada, kuidas meie kontrollimatu kinnisidee kujutisest on muutnud inimkäitumist.
Alates Camera Obscurast ja Lumière’ide vendadest kuni YouTube’i ja sotsiaalmeedia maailmani jutustab film loo sellest, kuidas me jõudsime tagahoovi kujutisest mitme miljardi euro suuruse sisutööstuseni vaid 200 aastaga.
Film, mis kasutab ainult arhiivi- ja leitud materjale, uurib just seda meediumit, mida ta käsitleb, tehes seda enesereflektiivses, kuid samas lõbusas montaažis.
28. detsembril tähistame selle seansiga kinokunsti sünnipäeva. Just sel päeval 1895. aastal linastasid vennad Lumiere’id kolmekümne kolmele valitud külalisele kümmetkonda lühifilmi: “Tööliste väljumine”, “Rongi saabumine La Ciotat’ jaama”, “Kastetu kastja”, “Imiku hommikueine”, “Seina lõhkumine”, “Kaadripartii” jt. Need olid 17m pikkused filmikesed (just niipalju mahutas toonane filmikassett) ja kestsid veidi alla minuti – 55 sekundit. Edasine on juba ajalugu…