fbpx

Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Brüssel

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce, 1080 Bruxelles
Belgia, Prantsusmaa
1975, 3h 21m
Režissöör
Chantal Akerman
Osades
Delphine Seyrig, Jan Decorte, Henri Storck, Jacques Doniol-Valcroze, Yves Bical
Keel
PRANTSUSE
Subtiitrid
EESTI, INGLISE

Belgia filmitegija Chantal Akermani kõige tuntum film kannab pikka pealkirja “Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Brüssel”, mis viitab peategelase nimele ja aadressile. Film uurib enam kui kolme tunni vältel ühe keskealise lesknaise argipäeva. 2022. aastal valis mainekas briti filmiajakiri Sight & Sound “Jeanne Dielmani” kõigi aegade parimaks filmiks. Ootamatu valik seniste lemmikute “Kodanik Kane’i” ja “Vertigo” asemel tõi kaasa omajagu üllatust ja kriitikat, kuid film räägib enda eest ja ootab avastamist.

Jeanne Dielman elab linnakorteris koos oma teismelise pojaga ning toimetab igapäevaselt põhiliselt trajektooril magamistuba-köök-elutuba, põigates aeg-ajalt poodi või postkontorisse. Koristamine, toiduvamistamine, igasugune sättimine, puhastamine, korrastamine on naise elu sisuks. Esmapilgul tühised kõrvalekalded rutiinist rajavad aga teed uutele pisiäpardustele, mille tulemusena hakkab juurdunud päevarütm aina enam nihkesse minema.

Tegemist on võrratu filmieksperimendiga, mis võib tekitada publikus samasugust tüdimust kui oma peategelases. Või siis lasta mõttel vabalt joosta keset ekraanilt vastu vaatavat hüpnotiseerivat aegruumi ja meditatiivset päevarütmi. Igatahes on tegemist linateosega, mis on pannud kriitikud ja filmifännid kihelema juba aastakümneid. Ammu enne maailma parimaks kuulutamist. 

ENG

A singular work in film history, Chantal Akerman’s Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles meticulously details, with a sense of impending doom, the daily routine of a middle-aged widow, whose chores include making the beds, cooking dinner for her son, and turning the occasional trick. In its enormous spareness, Akerman’s film seems simple, but it encompasses an entire world. Whether seen as an exacting character study or as one of cinema’s most hypnotic and complete depictions of space and time, Jeanne Dielman is an astonishing, compelling movie experiment, one that has been analyzed and argued over for decades.

The film was voted as “The Greatest Film of All Time” by the prominent film magazine Sight & Sound in 2022.

The film is in French and has Estonian and English subtitles.

Ekraanil

MÄRTS 2023
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus