Kahe kalda vahel

Eesti
2018, 52m
Režissöör
Ivo Mõik
Keel
eesti

Kokkuvõte kuue eesti ränduri retkest Tiibetisse.

Septembris 2017 tegid 6 eesti rändurit avastusretke Tiibetisse. Reisi peamine eesmärk oli teostada Kailash Kora ehk kolmepäevane palverännak ümber Kailashi mäe. Kailash on püha mägi neljas õpetuses – budismis, hinduismis, džainismis ja tiibeti vanas, budismieelses bön õpetuses.

Iga Tiibetisse jõudnud rändur leiab end keskkonnast, mis koosneb võimsast loodusest ja vaimsest õpetusest. Seda olustikku kirjeldab film „Kahe kalda vahel“, mis on lühike kokkuvõte teel nähtust. Kailashini jõudmiseks rännati pikalt. Alustati Lhasast ja kulgeti mööda mägiteid üle 1000km läände kuni jõuti Kailashi lähistele. Teele jäid hingematvad vaated üle 7000m kõrgustele mägedele, sinirohelise veega järvedele, tiibetlaste eluolule. Külastati kuulsaid kloostreid Drepung, Sera, Tashilhünpo, kohati hulgaliselt tiibeti palverändureid. Kailashi lähistel veedeti päev püha Manasarovari järve ääres.

Kora on ringäik ümber püha objekti, olgu see siis lihtne stuupa, klooster või Püha Kailash. Kõikidest koradest ülim on Kailashi ümber tehtav 52 km pikkune kora, mis tavaliselt tehakse 3 päevaga. Kõrgeim punkt rajal ümber Kailashi on Dolma La kuru ületamine 5656m kõrgusel.

Iga Kailash kora teinud palverändur elab sellel teekonnal üle muutusi, ta ei ole kunagi enam see, kes ta oli enne kora algust.

***

Filmi autor on Ivo Mõik, hariduselt mehaanikainsener, orientaalhuviga maailmarändur, kes on budismi vastu huvi tundnud juba tudengiajast alates. On rännanud Baikali ääres, Mongoolias, Hiinas, Nepaalis.