Kaks Fridat

Dos Fridas
Costa Rica, Mehhiko
2018, 1h 32m
Režissöör
Ishtar Yasin Gutierrez
Osades
Maria de Medeiros, Ishtar Yasin Gutierrez, Grettel Méndez, Diana Lein, Maxim Baboshkin
Keel
hispaania
Subtiitrid
eesti, inglise

See ei ole järjekordne tavaline Frida Kahlo biograafia – „Kaks Fridat“ on poeetiline film, mis põhineb kuulsa Mehhiko kunstniku ja teda viimastel aastatel hooldanud Costa Rica medõe Judithi suhetel.

Realismi ja sürrealismiga mängiva ning unenägude ja hallutsinatsioonide vahel pendeldava linateose üks peamisi väljakutseid on pugeda Frida-nimelise ikooni pealispinna alla, tuues fookusesse tema põetaja ja nende kahe lummava suhte ning andes seda edasi keerulise, kuid meisterliku mälupiltide jadana reaalsuse ja ajaloo eri dimensioonidest. Kõike ühendab omavahel elegantne režii, silmapaistev operaatoritöö ja õrn kunstilisus. Ja ärge muretsege, ka Frida fännid ei pea pettuma – film ei väldi tema rikast fantaasiamaailma, vaid peegeldab lisaks Frida menukale esteetilisele kunstile ka moodsat kunsti ja Mehhiko mütoloogia laia valdkonda.

Ishtar Yasin on üks Kesk-Ameerika kino teerajajaid, ta on õppinud filmikunsti Moskvas ja Prantsusmaal ning tegutsenud produtsendina alates 1998. aastast. 2008. aastal esilinastus Berlinale Forumil tema esimene mängufilm „El Camino“, mis võitis 15 rahvusvahelist auhinda. 2010. aastal reisis ta ühe rändkino projekti raames Nicaraguas ja Haitil ning selle seikluse tulemusena valmis dokfilm „Les Invisibles“. 2011. aastal alustas ta oma teise mängufilmi „Kaks Fridat“, milles ta on ise nii näitleja, produtsent kui ka režissöör, ettevalmistustöid. Filmi maailmaesilinastus on Tallinnas, Pimedate Ööde filmifestivalil.

Javier Garcia Puerto