fbpx

Karjala filmitriloogia: Veneh, Lindu, Ilmu

Karjala filmitriloogia: Veneh, Lindu, Ilmu
Soome
2023, 2h 20m
Režissöör
Jyrki Haapala
Keel
KARJALA
Subtiitrid
SOOME, INGLISE

Soome Instituut toob ekraanile kolm Soome režissööri Jyrki Haapala etnograafilist kunstifilmi, mille ühiseks teemaks on ülemineku rituaalid Karjala kultuuris. Karjalakeelsed filmid “Veneh” (2016) ja “Lindu” (2021) on tõmmanud palju tähelepanu nii Soomes kui ka välismaal. Need on rännanud mitmetel festivalidel ja üritustel üle maailma. Aastal 2017 pälvis “Veneh” parima Soome lühifilmi preemia Skandinaavia rahvusvahelisel filmifestivalil.

Triloogia kolmas osa “Ilmu” on valminud käesoleval sügisel.

Riitused mängivad olulist rolli Karjala kultuuris, ja naisterahva retsiteeritud nutulaulud on traditsioonide osa. Film “Veneh” kujutab pruudi viimast päeva oma vanemate kodus enne, kui peigmees tuleb ja viib ta oma perekonna juurde. “Lindu” räägib loo surnud mehe hinge reisist oma koju, kuhu teda juhib ta hingelind. Kolmanda filmi teemaks on sünd.

Filmide režissöör ja stsenarist Jyrki Haapala on oma taustalt tantsija ja koreograaf, ja ta läheneb oma personaalsele filmilikule narratiivile rütmi ja liikumise kaudu. Filmi teised tegijad on muusik Robert Tobin (kaasautor, -režissöör ja produtsent), rahvalaulja ja produtsent Minna Karttunen (folklorist ja režissööri abi) ning visuaalne kunstnik Tero Puha (operaator). Filmide muusika autoriks on Saija Teirikangas.

Iga filmi pikkus on umbes pool tundi, ja need esitatakse soome- ja inglisekeelsete alltiitritega.

Filmidele järgneb vestlus režissöör Jyrki Haapalaga. 

Seanss on tasuta!

Seansid ja piletid
L 9. detsember 15:00
Tasuta
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus