Kolm reklaamtahvlit linna servas

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
USA, Suurbritannia
2017, 1h 55m
Režissöör
Martin McDonagh
Osades
Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Caleb Landry Jones, John Hawkes, Abbie Cornish, Lucas Hedges
Keel
inglise
Subtiitrid
eesti, vene

Mildred Hayes (rolli eest Oscari võitnud Frances McDormand) on eluraskuste poolt kõvaks keedetud lahutatud naine, keda piinab päevast päeva Missouri väikelinna Ebbingi politsei tegevusetus. Mildredi teismelise tütre mõrva uurimine pole kuhugi välja viinud ning mitme kuu jooksul pole kinni peetud ainsatki kahtlusalust. Naine paneb kohaliku konnatiigi lainetama, rentides linna toova maantee ääres kolm reklaamtahvlit, mille sisu on otseseks väljakutseks kohalikule korrakaitsele, täpsemalt šerif William Willoughbyle (Woody Harrelson). Kui sündmuste käiku sekkub šerifi parem käsi, ebaküps vägivaldne memmekas Dixon (Sam Rockwell), aitab see konflikti lahendamisele kaasa sama edukalt kui bensiiniga täidetud tulekustuti.

Kogu loo kirjutas ja lavastas riiukuke moega iirlane, Oscari-võitja Martin McDonagh, kes on varem kinkinud publikule sellised mustast huumorist nõretavad väiksed maiuspalad nagu „Palgamõrvarid Brügges“ ja „Seitse psühhopaati“. Õnneks pole McDonagh oma käekirja minetanud, alles on nii võllanaljad, ootamatud vägivallapursked kui ka siitsealt läbi kumav südamlikkus.

Veneetsia festivalil pärjati filmi igati teenitult parima stsenaariumi auhinnaga, Torontos sai sellele aga osaks publikuauhind, mis toob üsna kindlalt kaasa parima filmi Oscari nominatsiooni („Imiteerimismäng“, „Tuba“, „La La Land“) või koguni võidu („Rentslimiljonär“, „Kuninga kõne“, „12 aastat orjana“). 75. Kuldgloobuste galal võitis film koguni kolm Kuldgloobust. Samuti eksisteerib reaalne oht, et 4. märtsil 2018 saab 90. Filmiakadeemia auhindade gaalal Frances McDormand oma karjääri teise Oscari. Ning tema „poisid“ McDonagh ja Harrelson ja Rockwell on vähemalt nominendid, kui mitte enamat.

Seansid ja piletid
L / 5. jaanuar / 18:30
Filmiaasta nädalalõpp
Tartu Ülikooli kirik (Jakobi 1)