fbpx

Kolme katku vahel

Eesti
1970, 1h 31m
Režissöör
Virve Aruoja
Osades
Georg Ots, Raine Loo, Ants Eskola, Ants Lauter, Voldemar Panso, Jaan Tooming
Keel
EESTI

Film 16. sajandil Tallinnas elanud eestlasest pastori Balthasar Russowi elukäigust ja elutööst – kroonika kirjutamisest. Russow on eestlaste seast pärit andekas mees, kes võitleb end saksakeelsesse ülemklassi, kuid kellele jääb hingelähedaseks ka maarahvas. Lugu eesti kroonikakirjanikust kui võõrast omal maal, lugu kirjutamisest kui salaasjast ja kompromissidest, mida tuleb teha, et võõra võimu all oma põhimõtetest ja moraalist mitte loobuda. Just filmistsenaariumi idee arendusena valmis hiljem Jaan Krossi suurteos – romaan “Kolme katku vahel”. Filmi tegevustik kuulub neljaköitelise romaani kolmandasse ossa.

Režissöör Virve Aruoja otsis peaosatäitjat pikalt, enne kui jõudis Georg Otsani, kellele see oli esimeseks tõsiseks draamarolliks filmis. Lisaks Otsale on osaliste seas mitmeid teisigi kunagisi lavakuulsusi ja prominentseid kultuuritegelasi, sh ühena Tallinna raehärrdest ka stsenarist Jaan Kross.

Filmi operaatoriks oli mustvalge filmi võimalusi peensusteni tundev Anton Mutt, kelle tundlik valguskäsitlus kaadrite komponeerimisel ja meeleolu sugereerimisel on andnud alust võrrelda filmi pildikeelt skandinaavia suurkujude Carl Theodor Dreyeri ja Ingmar Bergmani ja töödega. “Kolme katku vahel“ sündis tagasihoidliku kammerliku telefilmina, mis praeguseks on veidi unustusse vajunud.  Eesti kirjanduse suurteose initsieerija ja oluliste kultuuritegelaste jäädvustajana väärib ta aga vaatamist tänagi.

Ekraanil

SEPTEMBER 2020
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus