fbpx

Kord oli nii + Mustvalge maailm

Eesti
2019, 2h 0m

Mängufilm “Kord oli nii”

Oma kodukoha 15-aastaselt hüljanud noor naine, kes on äsja kaotanud Tallinnas kodu ja töö, lõpetanud suhte ja jätnud ülikooli pooleli, seisab 20-aastaselt raske valiku ees. Tal on valida, kas alustada Tallinnas uuesti nullist oma elu ülesehitamist või naasta vastumeelselt tagasi kodukohta Ida-Virumaal, kus teda ootab ees vanaemalt päritud maja ja töökoht õpetajana koolis, mille vilistlane ta on.

Millised nähtavad ja varjatud raskused ja vastasseisud ootavad teda aga ees, kui ta satub äsja kahe kooli liitmisega tekkinud tormikeerisesse ning õpetajate ja õpilaste pöörastesse suhetesse? Milliseks kujunevad äsja täiskasvanuks saanud inimese tundepuhangud, eneseotsingud ja enda tõestamise keerukas kadalipp nii õpetaja kui ka inimesena? Vastukaaluks noore naise teekonnale enda koha leidmiseks elus hargneb vaikselt lahti ka nende õpetajate hingeelu, kes on 40 aastat täielikult pühendunud koolile, tuues selle nimel ohvriks isegi enda eraelu. Kas nende tööd ja panust väärtustatakse nende eluajal piisavalt või mõistetakse nende inimeste olulisust alles pärast nende lahkumist? Nii ongi filmis läbiv küsimus „Mis on elu?“.

Lühifilm “Mustvalge maailm”

Teismeikka on sisse kirjutatud konfliktid ja erinevate maailmavaadete kokkupõrge, distantseerumine ja vastandumine  – vanemate, eakaaslaste, õpetajate, kogu maailmaga, aga ka kokkupõrge iseendaga … Mustvalge maailmavaade tingib kõigile ja kõigele väärtushinnangute andmise. Inimene, sündmus, nähtus jm saab olla kas hea või halb, õige või vale, halle varjundeid ei ole. Sõprade mõju ja gruppi kuuluvuse vajadus kaaluvad üle teadmisjanu ja uudishimu. Teismeeaga seonduv sisemise motivatsiooni puudus mõjutab ka igavustaju, mistõttu kool tundub enda reeglite, struktuuri, vaba aja piirangute ja kohustuslike tegevustega igavana. See omakorda tingib olukorra, kus kuni 45% põhikooli õpilastest peetakse riskiõpilasteks, kellel on suuri raskusi õppimisega, mahajäämus, õpimotivatsiooni puudumine, palju põhjuseta puudumisi ning tõsiseid konflikte õpetajate ja teiste õpilastega.

Film vaatlebki teismeiga teismeliste endi silmade läbi. Nad tunnetavad, et ainsana mõistavad neid nende eakaaslased, kes näevad samuti kooli, aga ka muid tegevusi, igava, raske ja mõttetuna. Vanematest, kelle maailmavaadete hulka kuuluvad aga koolis käimise ja õppimise väärtustamine, püüavad nad iga hinna eest lahti lasta ja nendega vastanduda, mõistmata, et mitte vanemad ei hoia neid kinni, vaid et nemad ise ei taha tegelikult vanematest, kes on nii suur osa nendest, veel lahti lasta.

Filmid linastuvad Tartu haridusfestivali raames.
Lisainfo: https://haridusfestival.tartu.ee/avaleht/

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus