fbpx

Lahtisõit

Breaking Away
USA
1979, 1h 41m
Režissöör
Peter Yates
Osades
Dennis Christopher, Dennis Quaid, Daniel Stern, Jackie Earle Haley
Keel
INGLISE
Subtiitrid
EESTI

Kas mäletate aega, kui te ei olnud enam teismeline, kuid veel mitte ka täiskasvanu? Aega, mil esimest korda tuli teha otsuseid, mis mõjutavad kogu edasist elu. „Lahtisõit“ käsitleb seda temaatikat mõistva kaasaelamise ning mõrkja ja südamliku huumoriga.

Filmi keskmes on neli väikeses Bloomingtoni ülikooli linnakeses elavat noormeest, kes just äsja on kooliga lõpule jõudnud ning püüavad välja mõelda, mida elus edasi teha. Tööliselukutsed ei meelita, kuid ka ülikooliõpingutest pole nad huvitatud. Dave`i ja tema kolme sõbra elukäänakud ning sekeldused täiskasvanuks saamisel leiavad aset Indiana väikelinnas, taustaks ühiskonna head ja vead. Dave püüab end kõigi vahenditega itaallaseks muuta, kuna imetleb kõike itaaliapärast, eriti aga tolle maa suurepäraseid jalgrattureid. Tema isa ajavad aga hulluks ooperiaariad ja itaaliakeelsed fraasid, millega poeg kodust elu vürtsitab. Dave ise unistab tulevasest jalgrattasõitja karjäärist ning püüab sõprugi sellega nakatada. Sõpruskonna ninamees, kooli kunagine jalgpallitäht Mike, tunneb aga kibestust ülikoolilinnaku rikaste tudengivõsude vastu, tajudes enda sotsiaalset allajäämist. See on film noorest mehest oma indentiteedi otsingutel, sõprusest, mis keerukusest hoolimata on väärtuslik ja perekonnast, mis vastuoludest hoolimata on toetav ja hooliv.

Nagu spordiga seotud filmides ikka, on siin olulisel kohal põnev ja otsustav võistlus, milles peategelane triumfeerib.
Peter Yatesi draamakomöödia on soe ja südamlik huumoriga vürtsitatud draama, mille stsenaarium pälvis Oscari, režii aga Oscari nominatsiooni (s.o. jõudis viie väljavalitu hulka).

Peter Yates sündis 1929. aastal Inglismaal, seal sai ta ka oma filmialased tuleristsed. 1968. aastal asus ta elama Ameerikasse, kus lõi peagi laineid filmiga “Bullitt”. 1970 valmis märulifilm “Murphy sõda”, milles mängis peaosa Peter O’Toole ja mida saatis enneolematu kassaedu. “Lahtisõitu” loetakse üheks Peter Yatesi parimaks filmiks, seda on omal ajal peetud koguni George Lucase “American Graffiti” (1973) temaatiliseks järglaseks. Kes mäletab meie möödunud suve kinoklassika menukit “Seisa mu kõrval“, leiab siit selle filmi hingesugulase.

Ekraanil

SEPTEMBER 2021
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus