fbpx

Linnaruum

The Human Scale
Taani
2012, 1h 23m
Režissöör
Andreas Dalsgaard
Keel
INGLISE

TTÜ Tartu kolledži Inseneriõpe tudengite eestvedamisel toimub Tartu Tudengipäevade raames arhitektuuriteemaline filmi- ja vestlusõhtu.

 

Hetkeseisuga elab umbes 50% maailma elanikkonnast linnades. Aastaks 2050 võib see number tõusta 80%-ni. Elu suurlinnas on nii lummav kui problemaatiline. Kütuste kallinemisest ja kliimamuutuste mõjust jõuame ka terviseprobleemide ning psühholoogilise üksinduseni. Taani arhitekt Jan Gehl on uurinud inimeste käitumist linnaruumis juba 40 aastat, huvitudes rohkem majadevahelisest alast kui ehitistest endast ning majadevahelisest alast tegelikult veel enam inimese enda sisemisest tasakaalust. Ta argumenteerib, et tänapäeva linnasid saab arendada tunduvalt inimsõbralikumalt kui me oleme seni harjunud.

“Linnaruum” on poeetiline ja mõjus film, kus Kopenhaageni, New Yorki, Dhaka, Chongqingi ja teiste linnade näidete põhjal mõtiskleb Jan Gehl linnaruumi mõjust inimestele.

Jan Gehli teooria räägib sellest, kuidas linnad ja inimesed koos toimivad, kuidas inimene kujundab linnaruumi ja kuidas linn seejärel kujundab inimesi. Lisaks on raamatus ohtralt head illustratiivset materjali, uuringute kirjeldusi ja “tööriistu”, mis võimaldavad muuta linna inimsõbralikumaks.

Linnu ei kujunda pelgalt linnaplaneerijatele ja arhitektid. Oma igapäevase olulise panuse annavad ka ettevõtjad, investorid, ametnikud – eelkõige aga meist igaüks oma iga ruumis tehtud valikuga, kus me elame, kus sööme, kuidas liikleme, kuhu kooli paneme lapsed jne. Seetõttu on oluline, et oleksime oma valikutes teadlikud, nii saame teha targemaid otsuseid ja kujundada just sellist linna, milles ise elada soovime.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus