fbpx

Mulholland Drive

Mulholland Drive
Prantsusmaa, USA
2000, 2h 27m
Režissöör
David Lynch
Osades
Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux
Keel
INGLISE, HISPAANIA, PRANTSUSE
Subtiitrid
EESTI

Betty Elms saabub noore, unistusi täis näitlejana Hollywoodi, aga leiab oma ajutisest kodust eest naise, kes nimetab end Ritaks (ja keda oleme näinud filmi avastseenis pääsemas autoõnnetusest). Rita Hayworthi plakati järgi omale nime võtnud naisel on täielik mälukaotus ja kui talle meenuvad üksikud detailid ta senisest elust, hakkavad Betty ja Rita otsima vastuseid küsimustele, miks oli Rita käekotis pakkide kaupa raha ning mida teha sealtsamast leitud sinise võtmega.

„Mulholland Drive“ oli algselt kavandatud telesarjana, aga kui pilootosa tagasi lükati, otsustas Lynch selle mängufilmiks ümber teha ja filmis osa materjali juurde. Võib-olla on osalt sellepärast tulemus keskmisest veelgi labürintlikum, jätkates „Kadunud kiirtee“ nn. Möbiuse lehe struktuuri, kus lõpu ja alguse otsad taas kokku saavad. „Mulholland Drive“ on tõeline kinematograafiline meistriteos oma voolavuses. Kõik klapib: montaaž, rütm, heli, tempo, kadreering… Kõigele lisaks pole veel üldse olnud juttu Lynchi kauaaegsest heliloojast Angelo Badalamentist, kelle tuntuim töö on ehk „Twin Peaksi“ tunnusmuusika, aga siinne heliriba on filmiga samuti täiesti ideaalselt sobiv, rõhutades Lynchi silmade läbi nähtud Los Angelese dekadentlikkust ja salakavalust. Lynchi Hollywood on üks õudne paik, purunenud unistuste surnuaed, millele viitab ka „Mulholland Drive“.

„Mulholland Drive’i“ kohta on kirjutatud kilomeetrite kaupa tõlgendusi, ühed tõepärasemad kui teised, aga üldiselt ollakse nõus, et täiesti rahuldavat versiooni sündmustest seni siiski pole. Eks ole igaühe enda otsustada, mis on siin reaalsus ja mis on hoopis unenägu. Igatahes on „Mulholland Drive“ üks 21. sajandi erakordsemaid filme ja Lynchi mängufilmide hulgast tihti kõige paremaks peetud. Film tõi Lynchile parima režissööri auhinna Cannes’ilt ja sama kategooria Oscari nominatsiooni.

NB! Suurimatele Lynchi austajatele on meil ka kingitus – iga nähtud filmi eest on võimalik saada tempel kaardile ning kui vaatad vähemalt 6 filmi, saad tasuta Lynchi retrospektiivi jaoks disainitud t-särgi.

Ekraanil

OKTOOBER 2022
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus