Operatsioon Õ ja Šuriku teised seiklused

Операция „Ы“ и другие приключения Шурика
Venemaa
1965, 1h 35m
Režissöör
Leonid Gaidai
Osades
Aleksandr Demjanenko, Mikhail Pugovkin, Aleksei Smirnov
Keel
vene
Subtiitrid
eesti

“Operatsioon Õ ja Šuriku teised seiklused” oli kuuekümnendate aastate olulisemaid nõukogude komöödiafilme, mis ei kaota oma võlu vist kunagi. 1965. aastal oli film Nõukogude Liidu vaadatuim, sellele osteti ühtekokku 69,6 miljonit piletit. Teose edu kõikvõimalikel ekraanidel on sestpeale vaid jätkunud.

Film koosneb kolmest lühiloost (Paarimees, Lummus ja Operatsioon Õ), mille ühenduslüliks on peategelane Šurik – naiivsevõitu, kuid rõõmsameelne ja leidlik üliõpilane, kes satub keerulistesse olukordadesse, kuid neist alati puhtalt välja tuleb. Šurikust sai omamoodi kangelane terve toonase põlvkonna jaoks ja ta linaelu jätkus ka filmis “Kaukaasia vang ehk Šuriku uued seiklused”. Samavõrd või isegi populaarsemaks osutus aga ka näitlejatetrio Nikulin- Vitsin – Morgunovi kehastatud koomiline sulide kamp, kes veel mitmes teiseski Gaidai filmis tegutses.

Mitte just kõige hiilgavama mõistusega ettevõtlik pätibande on saanud endale üle aegade kestvate komöödiakangelaste seas kindla koha. “Operatsioon Õ ja Šuriku teised seiklused” ammutab rohkelt inspiratsiooni tummfikoomikas , aga ka läänemaistest romantilistest ja seiklusfilmidest, neid imiteerides ja parodeerides . Küllap on filmi visuaalse keele hõlpsasti mõistetavus ja koomika tugevus need põhjused, miks ühelt poolt ilmselgelt oma aega kuuluv film on jäänud siiski igavesti nooreks.