fbpx

Päevik mu isale ja emale

Napló apámnak, anyámnak
Ungari
1990
Režissöör
Márta Mészáros
Osades
Mari Töröcsik, Zsuzsa Czinkóczi, Jan Nowicki
Keel
UNGARI
Subtiitrid
EESTI

Film jutustab olukorrast Ungaris pärast 1956. aasta revolutsiooni mahasurumist. Juli õpib revolutsiooni ajal parajasti Moskvas filmitegemist, aga uudiseid kuuldes tahab kohe koju Ungarisse sõita. See õnnestub tal alles siis, kui Nõukogude tankid on juba kohal ja linn on jälle purustatud ning need inimesed, kes pole hukkunud või Läände põgenenud, lihtsalt kardavad. Juli ei usu enam kommunistliku propagandat, vaid tahab oma kaamera kaudu sündmusi dokumenteerida ja neist ise aru saada. Juli ümber on tema lähedased: pärast vanemate kaotamist teda rangelt üles kasvatanud režiimitruu kommunist Magda, kellest isegi omad seltsimehed lahti ütlevad, tema kunagine mõttekaaslane, idealist ja aatemees János, Juli jaoks isafiguur, ning teised Juli vanemate sugulased ja sõbrad, kelle omavahelised suhed on päris segased. Nad kõik kohtuvad 1956. aasta kummalisel aastavahetusepeol, millest kujuneb emblemaatiline maskiball… Ja järgmine aasta toob kaasa repressioonid: võltssüüdistustega kohtuprotsessid, vangistused, hukkamised ja nimetud hauad.

Márta Mészárosi omaeluloolisel ainesel põhineva filmitriloogia viimane osa on mosaiigilaadne, kasutab palju arhiivmaterjaale. See oli pärast Kádári režiimi kokku varisemist üks esimesi filme, mis rääkis varjatult repressioonide ajastust.

Ungari filmiõhtud on publikule tasuta. Saalis on piiratud arv kohti. Omale istekoha tagamiseks palume end registreerida: https://forms.gle/brQKqkXZmDTdRm3V6.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus