Päikese kodanik
Ballaad allumatusest.
Vennad Tarmo ja Toomas Urb on muusikud, kelle fenomeni 1980ndate aastate Eestis on raske üle hinnata. Kitarri saatel romantilisi ballaade esitades suutsid nad tuua täismaja mistahes kontserdisaali. Mõned laulud nagu ”Imeline laas” või ”Musta pori näkku” on muutunud ”folklooriks.” Vendi võrreldi duoga Simon & Garfunkel.
Kuid rokkstaarina käituv bard Tarmo Urb läks nõukogude süsteemiga laupkokkupõrkesse, sest režiim ei võimaldanud tal maailma lavasid vallutada, samas vabaks ka ei andnud. Kahe “suure” kollisioon kestis ligi kümme aastat.
Dokumentaalfilm ”Päikese kodanik” avab paljude tunnistuste ja dokumentide kaudu Nõukogude rusuvat olemust ja repressiivorganote toimimist. KGB oli teisitimõtlejate ja –käitujate ahistamise lipulaev, aga süsteem sundis ka teisi ameteid ja institutsioone tagakiusamises osalema. Vähesed läksid nendega avalikku vastasseisu. Tarmo Urb läks, sest trots oli kõva ja chi möllas.
Film suumib Tarmo Urbi kaasusesse, kuid selle lahutamatuks osaks on ka vend Toomas, kellega elatakse aastakümneid täielikus sümbioosis.