fbpx

Pelikan kõrbes

Pelikāns tuksnesī
Läti
2014, 1h 8m
Režissöör
Viesturs Kairišs
Keel
VENE, LÄTI
Subtiitrid
INGLISE

Viesturs Kairišs on rahvusvaheliselt tuntumaid ja auhinnatumaid Läti režissööre, kes on edukalt teinud nii sõna- kui ooperilavastusi, mängu- ja dokumentaalfilme. Tema käesolev teos viib vaataja kirde-Läti unikaalsesse Latgale piirkonda, millele on omased kõik ääremaa tunnused – rahvas vananeb, piirkond vaesustub ja maa tühjeneb inimestest. Ometi on Kairišs toonud meieni värvikate tegelaskujude ja teemadega galerii: maailmalõpust prohveteeriv jutlustaja, suur katoliiklik vabaõhumissa Aglonas, õigeusukiriku teenistus, vanausuliste palvela, mahajäetud juutide sünagoog, kus nüüd elab akordionistist vanake, paljaste kätega jäätunud maapinda hauda raiuvad mehed ning muidugi Latgale karge loodus kogu oma ülevuses ja muutlikkuses.

Eraldi allajoonimist väärib Gints Bērzinši maagiline kaameratöö ning muidugi hõrk helirežii, milles kasutatakse naturaalseid loodushääli, vanu Latgale rahvalaule ja koraale ning filmi läbiva motiivina kõlavad katked Gustav Mahleri viimaseks jäänud vokaalsümfoonilisest tervikteosest “Laul maast”.

See kõik kokku moodustab tugeva religioosse niidiga kokkunõelutud elu- ja surma tsüklilisusest kõneleva eleegilise õhustikuga suurteose, millega Viesturs Kairišs annab meistriklassi dramaturgiast dokumentaalfilmis, mida ei kanna sõnad ega verbaalne dialoog, vaid pigem pildi, heli ja tunnetuse täpne kokkupõimumine.(Kaarel Kuurmaa)

 

Tartudok2024 kohtumisõhtud Elektriteatris on Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi ellu kutsutud filmisari, mille raames linastavad Lõuna-Eestis resideeruvate režissööride filmid kõikidele filmihuvilistele. Filmiprogramm kuraator Kaarel Kuurmaa viib läbi seansile järgneva vestluse autoriga.

Oktoobrikuu külaline on Viesturs Kairišs, rahvusvaheliselt tuntumaid ja auhinnatumaid Läti režissööre, kes on edukalt teinud nii sõna- kui ooperilavastusi, mängu- ja dokumentaalfilme. Ekraanil näeme tema värskemat mängufilmi “Sildimaalija” ning tema tuntuimat dokumentaalfilmi “Pelikan kõrbes”.

KAVA

18.00 Sildimaalija (2020, 112 min)

20.45 Pelikan kõrbes  (2014, 68 min)

Filmidele järgneb vestlus Viesturs Kairišsiga, modereerib Kaarel Kuurmaa.

Film linastub läti keeles inglisekeelsete subtiitritega. Vestlus autoriga on inglise keeles.

Sissepääs tasuta!

Ekraanil

OKTOOBER 2022
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus