fbpx

Pritsimeeste pidu

Horí, má panenko
Tšehhoslovakkia
1967, 1h 11m
Režissöör
Miloš Forman
Keel
TŠEHHI
Subtiitrid
EESTI

Hetkega kultusfilmiks saanud humoorikas meistriteos pilab nõukogulikku süsteemi ja selle lõputut bürokraatiamasinat läbi pensionile jäänud pritsimeeste eluseikluste. See on naljakas, inimlik, kuid mitte hetkekski sentimentaalne film.

24 tunni jooksul toimuvate sündmuste keskmes on vanaldased tuletõrjujad, kes otsustavad korraldada oma iga-aastase balli raames missikonkursi. Järgnevate tegevuste ahelas läheb valesti kõik, mis valesti minna saab – kaunitarid keelduvad osalemast, auhinnad kaovad, hooned, asjad ja inimesed süttivad…

Filmi stsenaariumi autoriteks oli selleks ajaks kuulsaks ja hästituntuks saanud trio Miloš Forman, Jaroslav Papoušek ja Ivan Passer. Karikeerides n-ö keskmist tšehhi inimest on Forman ja operaator Miroslav Ondříček halastamatud. Film vaatleb kõverpeeglis pealiskaudseid inimsuhteid, omakasu, mõttelagedust ja tühisust.  Grotesksed stseenid paljastavad inimlikku madalust ja nüridust. Ning ka vähesed ühiskonna moraali esindavad vanainimesed langevad kokkuvõttes ühiskondliku segaduse, õnnetuste ja kaaskodanike rumaluse ohvriks. Kogu filmi võib näha kui üht suuremat sorti kommunikatsioonihäirete kataloogi.

Kõike näidatakse peenetundelise detailitunnetusega, mis on seda imekspandavam, et varasele Formanile omaselt mängivad filmis jällegi peamiselt mittenäitlejaist tegelased. Suur osa filmis nähtud tuletõrjujaist olid ka tegelikult samas väikelinnas tegutsevad pritsimehed.

“Pritsimeeste pidu” jäi Formani viimaseks kodumaal tehtud tööks. See jõudis Dubceki ajal olla Tšehhoslovakkia kinodes kolm nädalat, kuid sai Praha kevade järgsel ajal üheks neist teostest, mis “igaveseks” keelati. Filmi vastu tõstsid protesti Tšehhoslovakkia tuletõrjujad. Sellest ütles lahti ka Itaalia kaasprodutsent Carlo Ponti, kes nõudis Tšehhsolovakki valitsuselt tagasi enda investeeritud 65 000 dollarit.  Formanit ähvardas vanglakaristus “sotsialistliku majanduse saboteerimise eest”. Õnneks nägid teost prantsuse kino suurnimed François Truiffaut ja Claude Berri, kes puuduva summa kinni maksid.

“Pritsimeeste pidu” nomineeriti Oscarile. Forman, kes oli Nõukogude tankide tungimise ajal Pariisis, otsustas jääda eksiili. Tema karjäär jätkus USAs, kus temast sai seni kõige edukam tšehhi režissöör, kelle filmid on võitnud ühtekokku 13 Oscarit.

Tiina Savi, Siim Angeripikk

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus