fbpx

Tosin põhjalat

Ikuta no Kita
Jaapan
2021, 1h 4m
Režissöör
Kōji Yamamura
Keel
JAAPANI
Subtiitrid
INGLISE, EESTI

„Tosin põhjalat“ on tunnustatud animaatori Koju Yamamura (tuntud arvukate lühifilmidega, nagu näiteks Oscarile nomineeritud „Mt Head“, 2002) pikisilmi oodatud esimene täispikk animafilm. Yamamura kõle ja eksistentsiaalne, kuid samas süngelt vaimukas maailmavaade paljastub kompromissitus hiilguses talle iseloomulike käsitsi tehtud animatsioonide kaudu, mida saadavad selgepiiriline helikujundus ja William Breukeri (1944-2010) muusika.

Rikkad, dialoogita vinjetid, millest film koosneb, kirjeldavad hüljatud ja õudusunenäolist maastikku, ent tunduvad samas Yamamura võlukepi all nostalgilised ja sulnilt vastupandamatud. Filmi aluseks on sari illustratsioone ja tekste, mille Yamamura lõi pärast 2011. aasta suurt maavärinat Ida-Jaapanis ‒ katastroofi, mis teda sügavalt puudutas. Film viib kaasaja tõsielusündmuste põhjustatud kannatused müütilisse ja universaalsesse dimensiooni, ka inimese eksistentsi naeruväärsuste ja tragöödiate käsitlemisel on tunda lootusrikkuse elemente.

Nii, nagu helendab ekraan pimedas kinosaalis, leiab seegi film valgust ka kõige tumedamates paikades.

Aiko Masubuchi

Tulenevalt jätkuvast koroonaviiruse ohust ning hetkel kehtivatest tervisekaitse nõuetest saab kinoseansse külastada ainult Covid-19 passi esitamisel.

Loe lähemalt kino töökorrladusest ja hetkel kehtivatest reeglitest siit.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus