fbpx

Vääramatu jõud

Force Majeure
Rootsi, Prantsusmaa, Norra, Taani
2014, 1h 58m
Režissöör
Ruben Östlund
Osades
Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren, Vincent Wettergren, Kristofer Hivju
Keel
ROOTSI, INGLISE, PRANTSUSE, NORRA
Subtiitrid
EESTI, VENE

2014. aasta Cannes’i filmifestivalil eriauhinnaga pärjatud ning publiku ja kriitikute lemmikfilmi “Vääramatu jõud” saatis toona sensatsiooniline edu. Oscari jäi küll saamata, kuid rahvas armastab siiani filmi julget huumorit.

Rootsi mängulise režissööri Ruben Östlundi paheliselt naljakas psühhodraama räägib loo Rootsi noorest kodanlikust mudelperekonnast – kena ärimees Tomas, tema siresäärne abikaasa Ebba ja nende kaks täiuslikult blondi last.

Perekond naudib Prantsuse Alpide suusakuurortis talvepuhkust: päike sillerdab lumel, mäenõlvad pakuvad hingematvat vaadet ja elu on ilus. Ootamatu lumelaviin keerab kõik pea peale. Laviini lähenedes jooksevad turistid kahte lehte, Ebba haarab samal ajal lapsed oma embusse ja hüüab abikaasat appi.  Tomas seevastu on juba haaranud oma iPhone’i ning kindad ja pagenud koos teistega, jättes oma perekonna saatuse hoolde.

Kuigi looduskatastroof jääb seekord tulemata, lööb Tomase käitumine selle perekonna alustaladesse nähtavad mõrad ja õhku paiskub trobikond küsimusi. Mismoodi käitub inimene kriisisituatsioonis? Kuidas jätkata, kui armastatud abikaasa osutub argpüksiks? Kas Tomasel õnnestub taastada oma autoriteet perepeana?

Meisterlik Ruben Östlund žongleerib sujuvalt musta huumoriga vürtsitatud süžee ja kütkestavalt lüüriliste visuaalidega. Tulemuseks on psühholoogiliselt pingeline vaatemäng, mille mitmekihilisus annab endast märku veel päevi peale kinokülastust.

Ühes “Vääramatu jõuga” linastub veebruaris värske ameerika uusversioon “Allamäge“.

Ekraanil

Veebruar 2020
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus