Nõukogude hipid

Eesti
2017, 1h 20m
Režissöör
Terje Toomistu
Keel
eesti, vene
Subtiitrid
inglise

17. juulil välikinos eelneb filmile filmimuusika vinüülplaadi esitlus.

Kell 20.00-23.00: Western rock vs Eastern БЛОК!

Back2back vinüülidel DJ Ahto Külvet (Psühhoteek) ja DJ Andreas McKeough. Sessioonil põrkuvad, resoneeruvad ja koosloovad Lääne ja idabloki maade ajastukohane psühhedeelne rock. Andreas McKeough toob meieni põnevaimad palad läänerannikult, UK-st ja mujalt ‘vabast maailmast’. Ahto Külvet püsib aga eranditult raudse eesriide taga – Melodija ja Ida-Euroopa leibelite ja nõukogudeaegse undergroundi seniavastamata radadel, defineerides ümber selle, mida võib pidada ‘soviet psychedeliaks’.

Kell 21.30: Soviet Hippies Soundtrack vinüülplaadi esitlus.

Rahvusvahelistel filmifestivalidel erakordset tähelepanu pälvinud “Nõukogude hipid” dokumentaalfilmis kõlanud muusika on nüüdseks pressitud vinüülile. Kogumikul on esindatud põnev valik filmis kõlanud lugudest – ülekaalukalt Eesti autoritelt, aga esindatud on ka Venemaa, Läti ja endise Tšehhoslovakkia muusikud. Ligi pooled albumile jõudnud lood pole kunagi avaldatud. See on ka Eesti esimene filmimuusika väljaanne vinüülplaadil.

Plaat on värviline ja sellega tuleb kaasa digitaalne koopia. Kui soetate plaadi esitlusel (suur tänu!), toetate ühtlasi ka projekti missiooni tutvustada nõukogudeaegse põrandaaluse rokkmuusika pärandit laiema maailmaga.

Kell 23.00: Dokumentaalfilm “Nõukogude hipid”

“Nõukogude hipid” on pöörane ja tugevalt unikaalsetel ning ennenägemata arhiivimaterjalidel põhinev lugu lillelaste elust. Omamoodi roadmovie’na on see sõit Nõukogude Liidu hipiliikumise jälgedes. Režissöör Terje Toomistu lugu viib vaataja 1970ndate psühhedeelsesse undergroundi, kus rock-muusikast joovastunud pikajuukselised noored lõid range režiimi kiuste oma maailma. Süsteemi, milles püüeldi rahu ja vabaduse poole. Aastaid hiljem võtab seltskond Eesti hipisid ette teekonna Moskvasse, kus siiani tähistatakse lillelaste püha 1. juunil. See päev on seotud traagilise sündmusega 1971. aastast, mil tuhanded hipid arreteeriti KGB poolt. Film kulgeb mälestuste radades, mille käigus elustub ajalugu.

Omamoodi äramärkimist vajavad ka filmi peategelased. Sass oli tuntud rätsep, kes õmbles laiad püksid pooltele Nõukogude hipidele. Aare oli omal ajal suur maailmarändur, hääletanud 2,5 korda ümber maailma N liidu piirides sees, veetnud kokku umbes kaks aastat oma elust paastudes. Režissöör on tema kohta öeldnud “hingus elus eneses”. Tänane kultuskirjanik Wiedemann oli omal ajal veendunud, et maagia abil on võimalik lammutada Nõukogude impeerium.

Filmi režissöör Terje Toomistu lisab omalt poolt: “Pidades silmas autoritaarsete režiimide tõusu mitmel pool maailmas, on oluline pöörata tähelepanu rahuliikumise ideele ning pikale patsifismi ajaloole Ida-Euroopas ja Venemaal. Sel aastal möödub pool sajandit märgilisest Armastuse Suvest, mistõttu on ehk hea hetk vaadata tagasi 1960ndate revolutsiooniliste liikumiste pärandile ning tunnustada kujutlusvõime olulisust ühiskondlike protsesside mõjutamises. Vabadusejanust ja sotsiaalsest õiglusest kõnelev film tõstatab küsimusi võimusuhete toimimisest ja ekstaasipoliitikast.”