fbpx

Päev Tammsaarega Elektriteatris

“Tammsaare armastas kinos käia. Noorpõlves nähtud hägusatest liikuvatest piltidest, millest ta ei vaimustunud, olid 1930. aastateks kujunenud juba päris filmid. Kinos käimisest sai üks Tammsaare meelistegevusi, kui oli vaja kirjutamisest pead puhata ja end mõneks ajaks elumuredest priiks võtta.” on kirjutanud kirjandusteadlane ja Tallina kirjanduskeskuse juht Maarja Vaino.

Tammsaare 145. sünniaastapäeval pakume oma vaatajatele võimaluse veeta terve päeva kirjandusklassiku teoste põhjal valminud filmide seltsis. Tule siis ja ela kaasa Vargamäe rahva võitlustele maa ja kiusliku naabriga või maalt linna läinud Indreku eneseotsingutele härra Mauruse koolis, kus venestamisohule vaatamata püütakse eesti poisse panna õppima “nagu hull”. Või vaata, kui erinevalt tõlgendasid maa peale saabunud vanapagana õndsaks saamise püüdeid Jüri Müür, Grigori Kromanov ja Jaan Tooming.

Tammsaare ekraniseeringud kuuluvad Eesti filmikunsti paremikku ja neid kõiki võib pidada suuremal või vähemal määral õnnestumisteks. Filmiprogrammist jääb välja “Kõrboja peremees”, mida võib aga näha märtsikuus toimuval Leida Laius 100 retrospektiivil.