fbpx

100 aastat Eesti Arhitektide Liitu

100 aastat Eesti Arhitektide Liitu
Eesti
2021, 1h 15m
Režissöör
Peeter Brambat, Margit Mutso
Keel
EESTI

Viisteist aastat tagasi valmis Arhitektide Liidu tellimusel selle sündi, ajalugu ja tegemisi kajastav film. See pidi esilinastuma liidu 85. tegevusaastat tähistaval galal, kuid pärast paari minutit hakkas tehnika tõrkuma, film maandus lauasahtlisse ja sinna see ununes. Liidu saja aasta juubeli eel otsiti linateos aga tolmukihi alt välja ning lisati värske lõik viimase viieteistkümne aasta ettevõtmiste kohta.

Aastal 1921, 8. oktoobril kogunes 15 eesti arhitekti, et asutada Eesti Arhitektide Liidu eelkäija Eesti Arhitektide Ühing. Ühingu esimeheks valiti Eugen Habermann. Sellest ajast peale on Eesti arhitektid alati seisnud selle eest, et Eestis ehitatud keskkond oleks kvaliteetne, et kerkivad majad oleksid projekteerinud professionaalid, et riigi tellimusel valmivad hooned oleksid eeskujuks erasektorile ja et riigi koridorides liiguks ka arhitektuuri ja linnaehituse asjatundjaid. Loomulikult on ikka olnud päevakorral ka arhitektide n-ö siseteemad: eetika, professionaalsus ja vajadusel ka oma liikmete toetamine.

Eesti Arhitektide Liidu tegevuse katkestas ajutiselt Teine maailmasõda. Sellele järgnenud Nõukogude okupatsiooni ajal töötas liit edasi Eesti Nõukogude Arhitektide Liidu nimetuse all. Loomeliitude töö oli tol ajal kommunistliku partei kontrolli all ja kohati formaalne, kuid üht-teist suudeti ka nendes tingimustes korda saata. 1988. aastal andsid Eesti arhitektid oma panuse ka loomeliitude pleenumil ja riigi iseseisvuse taastamisel.

Pärast Eesti iseseisvuse taastamist oli Arhitektide Liidul majanduslikult raske aeg. Kuna kadus riigi toetus, tuli hakata maksma üüri kontoriruumide eest, liikmemaksu nappis ning kitsikuses vaevleva loomeliidu maine arhitektide hulgas ei olnud ka just kuigi kõrge. Raskustest väljuti aga endisest tugevamana. Nüüd on Eesti Arhitektide Liit kasvav organisatsioon, kuulub arhitektide Euroopa ja maailma struktuuri, hoiab jõuliselt riigi kurssi kvaliteetruumi loomise suunal ning seisab ka arhitektide huvide eest.

Filmis räägivad oma valitsusajast kõik Arhitektide Liidu juhid, kellega sai filmimise ajal vestelda. Paraku on nii mõnigi neist nüüdseks lahkunud. Arhitektide tegevuse kaudu rullub ekraanil lahti sada aastat Eesti ehituslugu, seda kogu oma ilus ja valus.

Ekraanil

JAANUAR 2022
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus