Andres Söödi dokfilmid Tartu kunstnikest
“Konrad Mägi” (47 min)
Dokumentaalfilm läbi aegade eesti parimaks maastikumaalijaks peetud Konrad Mägi (1878-1925) loomingust. On järgitud kunstniku teed Tartust Peterburi, Helsingisse, Ahvenamaale, Norrasse, Prantsusmaale ja Itaaliasse. Kunstnik on olnud viljakas, kuid suurem osa tema töödest jääb muuseumioludest tingituna veel pikemaks ajaks hoidlasse. Palju Konrad Mägi töid on erakätes nii Eestis kui välismaal. Film püüab neid vaatajale nähtavaks teha, olla teejuhiks kunstniku mõistmise teel.
“Arnold Matteus” (60 min)
Ütleme Tartu, mõtleme Matteus. Saksamaal arhitektiks õppinud Arnold Matteus (1897- 1986) tegutses mitme võimu ja sõja ajal Tartu peaarhitektina, oli härrasmees, diplomaat, looja ning kompromissimeister. Ta ei müünud end kordagi maha. Portreefilm Matteusest valmis 1981, ent pärast toonase kultuuriministri kriitilist hinnangut sai sellest hoidlafilm, mida tohtis näidata vaid võimude eriloal kinnistel seanssidel. Laiemale auditooriumile sai film kättesaadavaks alles pärast Eesti taasiseseisvumist ja uues kuues ilmus see vaataja ette pärast digiteerimist 2007. aastal.
– – –
Andres Sööt on teinud enam kui 70 dokumentaalfilmi, neist üle poole on väljapaistvad autorifilmid. Sööt on olnud ka paljude filmide operaator, filminud sadu kroonikapalasid ringvaadetele, teinud tellimusfilme kultuuritegelaste jäädvustamiseks. Söödi “511 parimat fotot Marsist” (1968), “Dirigendid” (1975), “Jaanipäev” (1978), “Reporter” (1981), “Draakoni aasta” (1989), “Konrad Mägi” (2001) jpt kuuluvad meie filmikunsti kullafondi.
Oma loomingus on ta jäädvustanud nii tõsiseid sündmusi kui ka ühiskonnaelu absurdsusi ja inimlikke draamasid. Eesti inimeste, kunsti ja arhitektuuri talletamisel on Sööt on olnud kannatlik, hooliv ja tähelepanelik nii ajas kui ka ruumis. Tal on haruldane võime tabada ajalikus ja argises ajatut mõõdet ja kultuuri pidevust. Sööt on nii ajastu kroonik kui ka ajatute portreede looja.