Elada siin

Pour vivre ici
Prantsusmaa
2018, 1h 30m
Režissöör
Bernard Émond
Osades
Élise Guilbault, Sophie Desmarais, Amena Ahmad, Danny Gilmore, Marie Bernier
Keel
prantsuse
Subtiitrid
inglise, eesti

Seansile publikule kohtuma tulla plaaninud režissöör Bernard Emond on kahjuks saabunud külmakraadidest külmetuse saanud ning ei saa täna õhtul Tartus toimuvale seansile ise kohale tulla. Režissöör tervitab ja saadab vabandused.

Lein on seisund, mida oleme kogenud või peame kunagi läbi elama. Monique matab armastatud mehe. Äng ei anna naisele asu. Üksinduses otsustab ta külastada oma täiskasvanud lapsi, lootuses saada osa nende elust. Paraku pole laste Montreali elulaadis ema jaoks kohta. On vaid üks noor naine, kes teda mõistab, sest neid seob kunagi ühiselt läbi elatud lein. Otsides sidet minevikuga, sõidab Monique oma lapsepõlvemaadele, kuid ka seal on väga raske leida hingelisi pidepunkte, sest kõik on muutunud.

Quebeci režissöör Bernard Émond jutustab oma kaheksandas mängufilmis lihtsa loo sedavõrd oskuslikult, et vaataja ei saa jääda ükskõikseks. Suur teene selles on Élise Guilbaultil, kellele see on neljas peaosa Émondi filmograafias. Näitlejanna teeb oma rolli väga täpselt, minimalistlike vahenditega, mistõttu vaataja tunnetab ekraanilt lausa füüsiliselt Monique’i leina. Kogenumal filmivaatajal on lisaks filmist saadavale mõjusale emotsioonile huvitav jälgida ka seda, milliste filmispetsiifiliste vahenditega on lavastaja saavutanud kompaktse kunstilise terviku, filmi, mille peategelaseks on lein. Kanada publikule, selle filmimaa kultuurilist tausta tundvatele vaatajatele on selles teoses veel üks, vaid neile mõistetav tasand – Quebec vs Montreal.

Mihkel Möölman