Esimene inimene

First Man
USA
2018, 2h 21m
Režissöör
Damien Chazelle
Osades
Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Patrick Fugit, Ciaran Hinds, Ethan Embry, Shea Whigham, Corey Stoll, Pablo Schreiber
Keel
INGLISE
Subtiitrid
EESTI, VENE

Hollywoodi ühe praeguse aja hinnatuima noore režissööri, filmi “La La Land” eest Oscari pälvinud Damien Chazelle’i film “Esimene inimene” on ambitsioonikas ja ebatavaline teos, mis annab kinopublikule eheda võimaluse elada kaasa inimkonna kosmoseajaloo ühele olulisemale peatükile – esimesele mehitatud Kuu-lennule Apollo 11 pardal.

Peaosatäitja Ryan Gosling astub üles Neil Armstrongi rollis, kelle vaatevinklist kogu kümnendi kestnud NASA kuuvallutusprogramme Gemini ja Apollo jälgitakse. See on maailma ühe kuulsaima, ent samas kinniseima ja salapäraseima mehe lugu, intiimne pilguheit selle insenerist astronaudi uskumatutesse võitudesse, ränkadesse kaotustesse ja valusatesse ohverdustesse, mida nõudis see inimajaloo seni kõige ohtlikuma missiooni läbi viimine.

Tegu on ka vormiliselt täiesti uut tüüpi kosmosefilmiga, mille võlu on kosmosetehnika ja -lendude eriline realistlikkus koos üliintensiivse heli- ja pildikeelega. Nimelt otsustas filmitiim kasutada võimalikult palju päris tehnikat ning piirduda arvuti poolt genereeritud eriefektidega vaid minimaalsel määral. Kosmosekapsli klaustrofoobsus, süstiku stardilennu väljakannatamatuna tunduv põrgulikkus ja katselendude sisikonda pööritav möll saab kinotehnika vahendusel edasi antud nii loomutruult kui see tänapäeval vähegi võimalik on.

Armstrongi vapra ja otsekohese abikaasa Janeti rollis teeb hinge liigutava näitlejatöö Claire Foy.

Tänavuse Veneetsia Filmifestivali avafilmiks olnud “Esimene inimene” saab filmikorüfeede ja kriitikute hinnangul suurt edu nautima ka algaval Oscari-hooajal.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus