Inimese roll

Ihmisen osa
Soome
2018, 1h 48m
Režissöör
Juha Lehtola
Osades
Hannu-Pekka Björkman, Leena Uotila, Asko Sarkola, Ria Kataja, Armi Toivanen
Keel
soome
Subtiitrid
eesti, inglise

Mehe jaoks on esmatähtis edukus. Pekka on pankrotistunud endine IT-firma juht. Tal on häbi seda tunnistada ja seepärast peab ta elus püsimiseks olema igapäevaselt leidlik. Ühtäkki annavad vanemad teada, et tulevad mehele ja ta õdedele külla. Peetakse loomulikuks, et pere ühise koosviibimise korraldab pere edukaim, ärimees Pekka; võltsfassaadi säilitamine nõuab aga mehelt veelgi suuremat osavust. Suur kombinaator Pekka saab ka selle väljakutsega hakkama, aga siis juhtub õetütrega õnnetus. Mees hakkab taipama, et peale töö ja edukuse on inimese osaks veel midagi.

Naljakas ja nukker meestefilm või hoopis film meestest. Autorid määratlevad oma filmi õigesti, see on tõepoolest komöödia, aga samas ka draama – kaasaegse ühiskonna draama. Edukalt võrdõiguslikkuse poole liikuv elukorraldus pole samal ajal meestelt ära võtnud ühiskondlikku survet olla edukas. Ning mehed murduvad. Väga vajalik film.

Juha Lehtolal on ette näidata piisav ja edukas kogemus teleseriaalide tegemisel nii stsenaristi kui ka lavastajana. Arvatavasti siit on ka pärit tema oskus süüvida põhjalikult käsikirja, aga mis veelgi olulisem, iga tegelase arendamisse, seepärast ongi selle filmi tegelaskujud ja neid esitavate näitlejate ansambel nii nauditav. Lehtola armastab eranditult kõiki oma tegelasi.

Mihkel Möölma