fbpx

Kohtunikud surve all

Sedziowie pod presja
Poola
2021, 1h 27m
Režissöör
Kacper Lisowski
Osades
Igor Tuleya, Dorota Zabludowska, Waldemar Zurek
Keel
POOLA
Subtiitrid
EESTI

Oktoobri alguses toimub traditsiooniline õigusemõistmise nädal, mis on mõeldud kohtute töö tutvustamiseks ja populariseerimiseks. Nädala raames on huvilistel võimalik Tallinnas ja Tartus vaadata auhinnatud Poola dokumentaalfilmi “Kohtunikud surve all”, mis räägib Poola võimupartei Õigus ja Õiglus ning riigi õigussüsteemi keerulistest suhetest.

2015. aastal tuli Poolas võimule Õiguse ja Õigluse partei (PiS). Erakonna juht Jarosław Kaczyński teatas plaanist riik täielikult ümber korraldada ja üritas saavutada piiramatut võimu. Selle plaani elluviimisel jäid talle ette sõltumatud kohtud.

“Kohtunikud surve all” räägib loo oma südametunnistusele kindlaks jäänud kohtunikest, kes kaitsevad põhiseadust ja võimude lahusust. Üks neist on Igor Tuleya, kes seisab survele vastu ja teeb võimulolijatele ebasoodsaid otsuseid. Kui valitsusele on ta “suurim rahvavaenlane”, siis meelt avaldavatele kodanikele kehastab ta kohtunike vastupanu.

Filmis näeme kohtunik Tuleya kompromissitu hoiaku tagajärgi ja seda, kuidas poliitiline surve tema elu mõjutab. Teisalt kogeme ka erakordset solidaarsust, mida talle pakuvad nii kolleegid kui ka tavalised inimesed.

Samas on vaatajad tunnistajaks ka sellele, kuivõrd tugevalt on õigusriigi alustalad Poolas kõikuma löönud. Pärast politiseeritud ülemkohtu otsust, millega oluliselt piirati abordiõigust, rullusid üle Poola riigi ajaloo suurimad meeleavaldused. Kohtunikud sammusid käsikäes tavaliste inimestega, et kaitsta õigusriiki.

Pärast filmi on kavas ka vestlusring, mida juhib riigikohtunik Heili Sepp ning osalevad endine Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, vandeadvokaat Hannes Vallikivi ja Tartu Ringkonnakohtu kohtunik Indrek Parrest.

Filmi näidatakse Eesti kohtute ja advokatuuri koostöös ning see on vaatajatele tasuta.

Ekraanil

OKTOOBER 2022
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus