Lady Bird

Lady Bird
USA
2017, 1h 34m
Režissöör
Greta Gerwig
Osades
Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Lucas Hedges, Timothée Chalamet
Keel
inglise, prantsuse, ladina
Subtiitrid
eesti, vene

Juba ohtralt tähelepanu ja tunnustust pälvinud ning kahe Kuldgloobusega pärjatud LADY BIRD on andeka näitleja/stsenarist/lavastaja Greta Gerwigi soolo režissööridebüüt. Film kandideeris viiele Oscarile: parim film, parim stsenaarium, parim režii, parim naispeaosatäitja, parim naiskõrvalosatäitja. Koju ei toonud ühtegi, aga on tegelikult neid kõiki väärt!

See on humoorikalt terav ja tugevatest tunnetest laetud lugu 17-aastase Sacramento tüdruku, kunstikalduvustega Christine “Lady Bird” McPhersoni (Saoirse Ronan) viimasest keskkooliaastast täis teismelisele omast kohmetust, unistusi ning jõulisi samme eneseleidmise teel. Loo sündmustik leiab aset 2002. aastal, mis on omamoodi põnev mentaliteetide muutumist peegeldav ajarännak Ameerika ühiskonda. Tüdruku provintsikompleks sunnib teda maha salgama sisimas kallist kodukanti – vaikset põllumajanduslinnakest Californias – ning ihalema unistusi, kultuuri ning erutavat täiskasvanuelu lubavat New Yorki.

Vaadeldes selle iseteadliku ja tugeva natuuriga noore inimese suhteid tema pereliikmete, sõprade ja esimese armastuse objektide vahel moodustab loo kandvaima liini aga Lady Birdi suhe kogu nende kirjut peret vee peal hoida püüdva medõest emaga. Turbulentne ja sagedastest tülidest laetud läbisaamine Lady Birdiga sama kangekaelse ja sõnaka, kuid armastava empsiga (Laurie Metcalf) ei lase neiul tunnistada, kui sarnased nad tegelikult on.

Parima filmi (komöödia/muusikal kategoorias) Kuldgloobuse võitnud linateose stsenaarium pärineb lavastaja Greta Gerwigi enda sulest, olles omamoodi armastuseavalduseks autori kodulinnale Sacramentole.