fbpx

Nõianuumajad: Uued ja vanad kõheanimatsioonid

Nõianuumajad: Uued ja vanad kõheanimatsioonid
Eesti
2022, 1h 18m
Keel
EESTI

Sel ajal, kui võõrvõimu rahajagajatele jäeti ekslik mulje, et Eestis tehakse multifilme lastele, mida võib näidata õhtuse lasteekraani raames koos Venemaal joonistatud pioneerjänestega, ajasid siinsed animategijad oma agendat ja (re)animeerisid hoopis tumedamaid jõude.

Võimu vahetudes jäid korruptiivsed mõjuagendid struktuuridesse püsima ja vaba Eesti riigi animastuudiotest immitses edasi hirmsatele olenditele pühendatud kõhefilme. Lastele tunduvad need aga just väga meeldivat. Sellised filmid ja sellised lapsed – äkki see ongi Eesti Nokia? Või vähemalt Huawei?

Tristan Priimägi

 

NÕIUTUD SAAR (1985) – r: Riho Unt, Hardi Volmer – 9 min

Muinasjutt Kohmitsast, kes päästab oma rahva kurja nõiduse kütkest, aga ise hukkub. Ümarnukufilmis on kasutatud tšuktši muinasjutu motiive.

 

USSINUUMAJA (2012) – r: Priit Tender – 15 min

„Ussinuumaja“ on iidne tšuktši muinasjutt, mis viib meid rännakule inimhinge pimedaimatesse soppidesse. Mees otsustab oma naise tappa, kuna see lapsi ei saa.

 

SUUR TÕLL  (1980) – r: Rein Raamat – 13 min

Joonisfilm täiskasvanuile, mille aluseks on eesti rahva muistendid Suurest Tõllust.

 

TOLMUIMEJA  (1978) – r: Avo Paistik -9 min

Eno Raua muinasjutu “Hirmuäratav tolmuimeja” ainetel tehtud joonisfilm, milles peategelaseks olev tolmuimeja tahab haarata endasse kogu ümbritseva maailma.

 

PAPA CARLO TEATER  (1988) – r: Rao Heidmets – 9

Kohalik diktaator – nukujuht marionetiteatris, kes surub maha igasuguse vaba tahte avalduse oma näitlejatel ja terroriseerib publikut, on ise samuti ainult marionett võimsamate ja anonüümseks jäävate jõudude käes.

 

FATCULA  (2016) – Martinus Daane Klemet – 9 min

Draculast saab oma rasvaarmastuse tõttu ilukirurg Fatcula.

 

MAASIKAÕGIJAD (2018) – r: Mattias Mälk – 14 min

Fantaasiafilm kahest maasikakasvatajast, kelle põllu hävitavad aplad teod. Paar üritab linnas uut elu alustada, aga kui naine jääb lapseootele, siis kahtlustab paranoiline mees, et ka selle taga on teod.

 

Ekraanil

MAI 2022
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus