Orchidelirium Expanded
Tartu tüdrukust saab Jaaval valge daam, daamist saab orhidee, mõisaprouast saab kunstnik, teenijast saab mõisaproua, mõisast saab NATO sõjaväebaas. Eesti rabasamblast saab Hollandi kasvanduses kuukinga kasvusubstraat… Kas turvas võiks olla lihtsalt sammal rabas ja orhidee lihtsalt taim looduses?
“Orchidelirium Expanded” on Kristina Normani filmitriloogia “Pelgupaik”, “Rip-Off” ja “Janu” ning Eko Supriyanto filmi “Anggrek” (Orhidee) erilinastus koos filmidest välja kasvanud etendusega, mille käigus kantakse ette filmide tausta ja tähendusvälja avardavaid tekste.
Normani ja Supriyanto loominguline dialoog sai tõuke Eesti ja Indoneesia põimitud koloniaalajaloost. Filmide inspiratsiooniks oli Eesti päritolu botaanilise kunstniku ja orhideede koguja Emile Rosalie Saali eluloo ja loomingu taasavastamine. Aastatel 1899–1920 elas Emilie koos oma kirjanikust ja koloniaalametnikust abikaasa Andres Saaliga Indoneesias Jaava saarel, mis oli toona Hollandi asumaa, ning valmistas hulgaliselt botaanilisi joonistusi troopilisest taimestikust. Lavastus uurib, mis jääb peidetuks idealiseeritud ja eksootilisena esitletud taimede piltide varju.
Igale etendusele järgneb lühike vestlus. 3. mail Tartus toimuvale etendusele on kaasatud Piret Pungas-Kohv, kultuurigeograaf ja keskkonnateadlikkuse ekspert soode alal. Kuidas on soode tähendus kultuuris ja ühiskonnas ajas muutunud? Kuidas mõjutavad erinevad kultuurilised kujutelmad soode (ära)kasutamist – aga ka nende kaitsmist? Mis oli soodesõda ja miks see oluline on? Millisena paistab Eesti soode ajalugu ja tänane olukord globaalses vaates?
Normani ja Supriyanto filmid valmisid näitusele „Orhideliirium. Isu külluse järele”, mis esindas Eestit 59. rahvusvahelisel Veneetsia kunstibiennaalil (2022). Näitust kureeris Corina L. Apostol, kaaskunstnikuks oli Bita Razavi ja komissariks Maria Arusoo (KKEK). Normani filmide tootjaks on Rühm Pluss Null ja Supriyanto filmi tootis Eko’s Dance & Sadiah Curates.
Idee ja esitus: Kristina Norman
Dramaturg: Linda Kaljundi
Videotes: Eko Supriyanto, Putri Novalita, Karolin Poska, Teresa Silva, Mari Mägi
Muusika: Märt-Matis Lill, Dimawan Krisnowo Adji
Videokunstnik ja tehniline teostus: Erik Norkroos
Laval: Janis Valk
Valgus: Henry Kasch
“Anggrek” autor: Eko Supriyanto