fbpx

Pamfir

Pamfir
Ukraina, Prantsusmaa, Poola, Tšiili, Luksemburg
2022, 1h 40m
Režissöör
Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
Osades
Oleksandr Yatsentyuk, Stanislav Potiak, Solomiia Kyrylova
Keel
UKRAINA
Subtiitrid
EESTI
Leonid naaseb koju, Ukraina ja Rumeenia piiril asuvasse külasse, kus lokkab korruptsioon ja salakaubavedu. Ka tema oli kunagi salakaubitseja, aga need ajad on möödas, eriti kuna tume minevik läks mehele maksma suhte oma isaga. Siis aga põletab tema enda teismeline poeg Nazar maha kohalikule jõugule kuuluva kiriku ja Leonidil ei jää perekonna kaitsmiseks üle muud valikut, kui võtta vastu veel üks viimane töö.
“Pamfir” on tähelepanuväärne debüüt Ukraina režissöörilt Dmõtro Suhholõtkõi-Sobtšukilt, mis ühendab endas tooruse ja vägivalla, soojuse ja lootuse. See on vastupanu pimedusele, mis halastamatult igalt küljelt peale surub ja teadmine, et pärast kõige tumedamat ööd koidab taas päike. Ukraina rahvapärimuse, tegelastega üheks sulanduvate jõuliste värvide, ja samal ajal kõike ja kõiki hägustava peatumatu udu abil on loodud müstilis-muinasjutuline maailm, mis haarab endasse ega lase lahti enne, kui film ise selleks loa annab.
Režissöör Suhholõtkõi-Sobtšuk on öelnud ka seda, et “Pamfir” on sissevaade ukraina identiteeti, võimalus mõista, mispärast on Ukraina eest võitlejad murdumatud ja valmis kaitsma lõpuni seda, mis on nende oma. Käesolev sõda ei ole filmis üldsegi esiplaanil, kuid vihjeid ja viiteid leiab nii stseenides taustaks mängivatest televiisoritest, kus näeme Maidani väljakut kui ka selles, et kuuleme Leonidi sõbrast, kes on Donbassis Vene vägede käe läbi hukkunud.
“Pamfir” esilinastus 2022. aasta Cannes’i festivalil ja on sellest alates osalenud ja võitnud arvukalt auhindu festivalidel üle maailma, muuhulgas peaagu kõik Kinokolod ehk Ukraina Filmikriitikute auhinnad, millele ta nomineeritud oli.

Ekraanil

APRILL 2023
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus