Pelgupaik pilvede keskel

Streha mes reve
Albaania, Rumeenia
2018, 1h 24m
Režissöör
Robert Budina
Osades
Arben Bajraktaraj, Esela Pysqyli, Irena Cahani, Bruno Shllaku, Osman Ahmeti
Keel
albaania
Subtiitrid
eesti, inglise

Albaania stsenarist ja režissöör Robert Budina on aktiivne ja tunnustatud kunstnik nii oma kodumaal kui ka välismaal. Filmis „Pelgupaik pilvede keskel“, mis on tema teine täispikk mängufilm, käsitleb ta selliseid teemasid nagu usuline sallimatus ja vastastikune lugupidamine isoleeritud kogukonnas.

Besnik (Arben Bajraktaraj) on ullike karjus, kes elab koos oma vanaldase isaga Põhja-Albaania mägedes asuvas külakeses. Mitmeusulisest perekonnast pärit mees on veendunud moslem, tema ema katoliiklane ja isa hoopiski endine kommunist. Besniki õde Fitore ja tema perekond on samuti moslemid, koos lastega Kreekasse elama asunud vend Alban on aga pöördunud õigeusku. Besnik avastab juhuslikult, et küla mošee on olnud varem kasutusel kirikuna – teadmine, millest võib saada kohalike jaoks tõsine tüliõun, vaatamata sellele, et nad üksteise usulisi tõekspidamisi tunnustavad.

Kui Besniki isa haigestub, koguneb terve perekond taas koju. Süümepiinades vaevlev isa langetab otsuse pärandada maja sellele, kes suudab Besniki eest hoolitseda. Perekonnas tekivad lahkhelid ja Besniki vaimne tasakaal lööb kõikuma.

Albaania maapiirkondades filmitud linateoses kasutab Budina maagilise realismi elemente, kombates teiste tõekspidamiste tunnustamise piire ja tõstatades sageli vastuseta jääva küsimuse usulise vägivalla taga peituvatest tegelikest motiividest.

Vassilis Economou