fbpx

Piraatraadio Sunlight + Suletud linna pioneerid

Piraatraadio Sunlight + Suletud linna pioneerid
Eesti
2024, 1h 30m
Režissöör
Lauri Hermann, Erkki Ergma
Keel
EESTI

“Piraatraadio Sunlight”

1989. aasta novembris pani endise Tartu 5. keskkooli ehk tänase Tamme Gümnaasiumi nutikas ja hulljulge poiss Meelis Michelson oma vanemate Sinika tänava korteris tööle Tartu esimese ja ühtlasi piraatselt tegutsenud raadio “Sunlight”. “See oli pöörane idee pöörasel ajal ja sõbrad ütlesid mulle kohe, et ma olen ikka täitsa hull, aga ma kasutasin ära seda olukorda, kus Vene seadused justkui enam ei kehtinud ja Eesti omasid veel ei olnud.”

Raadio levis Variku linnaosas paarsada meetrit, hiljem aitas Michelsoni sõber Urmas Tooming täiustada saatjat nii, et selle võimsus kattis juba kogu Tartu.

Olid need vast ajad, kuid kahjuks jäi julgete poiste pidu siiski lühikeseks ning kolm kuud peale alustamist konfiskeeris miilits enamuse raadiojaama elektroonikast. Michelsonile määrati kohtus karistuseks aasta tingimisi ja ta pidi tasuma lisaks 20 rubla trahvi.

Piraatselt tegutsenud raadios jõudsid koos Michelsoniga teha oma esimesed eetriproovid ka tulevased Raadio Tartu staarid Hando Sinisalu ja Urmas Kolsar. Põrandaaluses raadios esinesid nad varjunimedega H. F. Sini ja Samuel Diferent.

Piraatraadio andis suure ja olulise tõuke Tartu Raadio sünniks 1991.

“Suletud linna pioneerid”

Film on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist. Film räägibki Tartust ning selle tohutust innovatsioonivõimest aastakümnete vältel – Tartu Video, Tartu Raadio, sat-TV. Tartu VS Tallinn iseloomustab filmi läbivat teemat. Suurepäraste rääkijatega film jutustab, kuidas lääne maailm Eestisse jõudis. Filmi keelekasutus eeldab vaataja vanust alates 13. eluaastast.

Teine film “Tartu Video Kroonikate” tegijatelt. Just Tartu aitas taasiseseisvumise järgsel ajal läänemaailma meile lähemale – võimsad keeleuuendused läbi Tartu Video filmitõlgete (filmid läksid laenutustesse ja kinodesse üle Eesti) kui ka läbi Tartu Raadio, mis oli Eesti esimene kommertsjaam ning omaaegne startup-projekt – keegi polnud Eestis varem sellist raadiot teinud ja ise formaati leiutanud. Tartu Raadiost sai fenomen, mis levitas Lääne muusikat ja kultuuri ning koduseid Lõuna-Eesti teemasid üle poole Eesti. Sellest raadiost kasvas välja suur osa meie kultuuri- ja meediategelasi. Läänelikkuse tõusule meie riigis andis suure panuse ka sat-TV vaatamine, sest nii mõnigi meist sai just nõnda saksa keele suhu. Meeleolukas rohkete haruldaste ja mahlakate arhiivimaterjalidega vürtsitatud dokumentaalfilmis saavad sõna näiteks Lauri Kaare, Igor Volke, Urmas Kolsar, Hannes Villemson, Valdo Jahilo jpt.

Filmi autorid on Erkki Ergma ja Lauri Hermann.

12. juuni filmiõhtut juhib kunagine Tartu Raadio eetrihääl Illari Lään.

Seansid ja piletid
K 12. juuni 19:00
Elektriteater

külas filmitegijad

Osta pilet
Vabu kohti 56
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus