PÖFF Shorts: Eesti animatsiooni Püha Kolmainsus
Eesti animatsiooni Püha Kolmainsuse – tänavuste juubilaride Elbert Tuganovi (1920–2007), Heino Parsi (1925–2014) ja Rein Raamatu (1931) rolli tänases päevas on 1985. aastal ettevaatavalt sõnastanud elutöö lõpusirgel end millegi suure loojana tajunud Heino Pars: „Meie rajasime põldu uuele kunstiliigile ja meie osa on selles, et kobestasime seda põldu, kus kunagi päris õiged saagid võetakse!“.
Eesti Animatsiooni Liidul on au ja uhkus tutvustada vaimunäljas ning hingevärinaga tänast päeva loovale kinokülastajale maailmaklassikasse kuuluvate eesti animatsiooni rajajate loomingut. See on filmiprogramm, mis alustuseks viib vaataja koos Jussikesega müstilisele teekonnale uurima maailma ajalist mõõdet ja protsesse, mis aitavad jõuda inimeseks olemise tarkuse ning jõu lätetele. Eesti animatsiooni alustalade unikaalse kogumiku puändiks on tänane päev tsivilisatsiooni masindunud põrguga ja lootuskiirega rahuks, mille poole püüdlemine on iga uue põlvkonna ülimaks loominguliseks ülesandeks.
Tuganovi, Parsi ja Raamatu sotsiaalsed närvikava kõditavad ja unikaalses animatsiooni filmikeeles loodud teosed puudutasid ühiskonda toona ja on aktuaalsed ka tänapäeval. Filmifestivali külalisel on võimalik kogeda maailma hingestavate ja vaimustavate loojate vaadet maailmale ja suhet ühiskonda. Ehk – mis on looja roll ühiskonna liikmena.
Linastuvad animatsioonid:
– Heino Pars “Jussikese seitse sõpra” (1967)
– Elbert Tuganov “Peaaegu uskumatu lugu” (1962)
– Elbert Tuganov “Aatomik ja jõmmid” (1970)
– Rein Raamat “Lend” (1973)
– Elbert Tuganov “Inspiratsioon” (1975)
– Heino Pars “Nael I” (1972)
– Rein Raamat “Värvilind” (1974)
– Rein Raamat “Põrgu” (1983)
Hoia silma peal ka Facebooki sündmusel.