fbpx

Praha Kevad: “Ecce Homo Homolka”

Tšehhoslovakkia
1970, 1h 25m
Režissöör
Jarouslav Papoušek
Keel
TŠEHHI
Subtiitrid
EESTI

Mõrkjas komöödia Praha taksojuhi pühapäevast, millest on Tšehhimaal saanud armastatud kinoklassika.

“Ecce Homo Homolka” valmis 1969. aastal režissöör Jaroslav Papoušeki käe all. Film räägib tavalisest tšehhi taksojuhist Homolkast, kes püüab ühel pühapäeval perega loodusesse puhkama minna, ent kõik läheb teisiti kui algselt plaanitud. Terve päeva saadavd Homolkate peret suuremad ja väiksemad kataklüsmid, mille nad enamasti ise esile kutsuvad. Perekond (kuhu kuuluvad lisaks taksojuhist vanaisale veel vanaema ning poeg Ludva koos oma abikaasa Hedushi ja kaksikutest lastega) pageb metsast, kui keegi hakkab appi hüüdma. Idüllilise pikniku asemel süüakse nüüd külma toitu kodukorteris. Järgneb tüli, mis sünnib, kui perepoeg tahaks naiste ja lastega võiduajamistele mineku asemel isaga jalgpalli vaadata.  Kui vanaisa üritab magamistoas suitsetada, läheb lahti tõeline torm. Pisiasjadest sündivad erimeelsused üha kasvavad ja tülid täidavad kogu pühapäeva. Selles “väikeste inimeste” elu kujutavas olmesatiiris saab omajagu naerda, ent see naer on mõrkjas ja osutab ka vaataja enda suunas.

Suuresti improviseeritud teksti rääkivad näitlejad teevad filmis suurepärased rollid. Eriti meeldejääv on Josef Sebanek taksojuhist perepeana.  Josef Sebanek ei olnud professionaalne näitleja, vaid igapäevaelus lihtne töömees ja autojuht. Tema avastajaks oli operaator Miroslav Ondříček, kes tutvustas meest režissöör Miloš Formanile. Järgnesid osatäitmised klassikaks saanud filmides “Blondiini armastus” ja “Pritsimeeste pidu”, kuid tšehhide südametesse kinnitas Sebanek ennast eelkõige isepäise taksojuhist vanaisana Papoušeki Homolka-filmide triloogias.

Jarouslav Papoušek koos Ivan Passeriga kuulus Miloš Formani lähimasse kaaskonda, kellega koostöös valmisid Formani “Must Peeter”, “Blondiini armastus” ja “Pritsimeeste pidu”. Pärast Formani ja Passeri emigreerumist USAsse oli Papoušek ainus “Formani koolkonna” lavastaja, kes kodumaale jäi. Tema komöödiatrilooga Praha takosjuhist Homolkast on olnud Tšehhis väga  populaarne. Inimloomuse halastamatu paljastamise osas on “Ecce Homo Homolkal” paljugi ühist Formani “Pritsimeese peoga”.

Siim Angerpikk

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus