fbpx

RBG

RBG
USA
2018, 1h 38m
Režissöör
Julie Cohen, Betsy West
Keel
INGLISE
Subtiitrid
INGLISE

Kas dokumentaalfilm tagasihoidlikust, ent ülimõjukast õigussüsteemi esindajast saab olla ülihuvitav ja tujutõstev? Muidugi!

Ruth Bader Ginsburg ehk “kurikuulus RBG” oli teine naine ajaloos, kellest sai USA Ülemkohtu liige. Tõenäoliselt on ta esimene kohtunikust kultuuriikoon ja superkangelane, kelle tegevus on muutnud kõigi USA naiste elu. “RBG” on ootamatult romantiline, viisakalt lõbus ja klaar portreelugu sellest 85-aastasest sirgeseljalisest daamist. Ta on naine, ema ning kõige väiksem ja napisõnaliselt otsekohesem võrdõiguslikkuse eest seisja 1950. aastatest alates.

Õppinud juurat Harvardis ja Columbia ülikoolis, lõpetas ta selle 1959. aastal oma lennu parimana. Toonaste professorite arvates nullis ta sellega nii mõnegi perspektiivika meeskodaniku võimaluse. Uskumatu töökusega ja pühendunud abikaasa toel hakkas Ginsburg laiema avalikkuse tähelepanu köitma seitsmekümnendatel, seistes võrdõiguslikkuse eest. Ja mitte ainult naiste, vaid ka meeste õiguste eest. Ja mitte plakatitega tänaval, vaid kohturuumides argumenteeritult väideldes.

Film räägib Ginsburgi eluloo, näidates, milline on tänaseks selle laitmatult heatahtliku feministliku pioneeri mõju. Tema nägu võib leida kohvitassidelt ja T-särkidel, tema nimetähti tätoveeringutelt ja ta on saanud kangelaseks mitmele põlvkonnale naistele. Ägeda võrdõiguslikkuse eest seisja maine peitub aga väikese kasvu ja leebe loomuse taha.

Julie Coheni ja Betsy Westi dokumentaalfilm tasakaalukast ja ei iial ühtki üleliigset märkust ega kommentaari lubavast USA õigussüsteemi kaalupommist on nii hästi balansseeritud, et pärast seanssi võime koju minna informeerituna ja inspireerituna – tundega, et mõned asjad siin ilmas ongi hästi. Film nomineeriti ka dokumentaalfilmi Oscari kandidaadiks.

2. oktoobri seanss toimub koostöös Eesti kohtutega õigusemõistmise nädala raames. Filmi järel toimub vestlusring.

Õigusemõistmise nädala (30. september – 6. oktoober) eesmärk on rääkida Eesti kohtusüsteemi käekäigust, õigusemõistmise olemusest ja hetkeolukorrast. Sealjuures loodab õigusemõistmise nädal tuua muidu süngena tunduva kohtusüsteemi inimestele veidi lähemale. Õigusemõistmise nädala jooksul näidatakse Tallinnas Kinos Sõprus ja Tartus Elektriteatris õigusteemalisi filme, millele järgnevad vestlusringid valdkonna ekspertidega.

Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus