fbpx

Shiro Takatani. Looduse ja tehnoloogia vahel

Shiro Takatani - Between Nature and Technology
Prantsusmaa
2019, 52m
Režissöör
Giulio Boato
Osades
Olivier Balzarini, Alfred Birnbaum, Richard Castelli
Keel
INGLISE, JAAPANI, PRANTSUSE
Subtiitrid
INGLISE

Tasuta dokfilmiõhtu Elektriteatris juhatab sisse Shiro Takatani uuslavastuse Euroopa esietendused Tartus!

Unenäoliste, hüpnootiliste maailmadega tuntuks saanud kunstnik Shiro Takatani (s. 1963) uurib oma loomingus mateeria päritolu, alates lõpmatult väikesest planktonist kuni kaugete tähesüsteemideni. Selles võrratus, poeetilises dokumentaalfilmis ühendab Takatani jõud oma lähimate kaastöölistega nagu helilooja Ryuichi Sakamoto, et pühendada meid oma kunsti ja mitmekülgsesse loomingusse, mis ulatub tantsust teatri ja installatsioonideni. Takatani väljendab end lihtsalt ja jõuliselt oma kahes suures ja olulises teemas: looduses ja tehnoloogias.

Shiro Takatani on kogunud etenduskunstide areenil tuntust uute võimaluste katsetajana. Ta on 1984. aastal tegevust alustanud legendaarse jaapani kunstikollektiivi Dumb Type kaasasutaja ja tuumikliige. Alates 1995. aastast on ta Dumb Type’i loovjuht ja alates 1998. aastast on ta teinud ka aktiivset soolokarjääri.
Kollektiivi Dumb Type teoseid on eksponeeritud ja esitatud mainekates paikades kõikjal maailmas, näiteks Tokyo Metropolitani fotograafiamuuseumis, Lyoni kaasaegse kunsti muuseumis, Pompidou keskuses ja New Yorgi moodsa kunsti muuseumis (MoMA). 2022. aastal esindas Dumb Type 59. Veneetsia biennaalil Jaapanit.
Takatani on loonud mitmeid installatsioone ning seni on ta loonud ja lavastanud ka kolm teatri- ja tantsuetendust. Teiste hulgas on ta teinud koostööd jaapani helilooja Ryuichi Sakamoto ning Jaapani silmapaistvaima heli- ja visuaalkunstniku Ryoji Ikedaga.

Käesoleva aasta algusel jõudis Jaapanis publiku ette Shiro Takatani uuslavastus “Tangent”, mis valmis ROHMi teatri, La Biennale di Venezia, Kanuti Gildi SAALi ja Tartu 2024 koostöös ning jõuab Euroopa publikuni esimest korda sel suvel kultuuripealinnas Tartus. Tegu on esimese Shiro Takatani sooloartistina loodud etenduskunsti teosega pärast 2015. aasta tööd „ST/LL“ ning ühtlasi tähistatakse sellega maailmakuulsa multidistsiplinaarse kunstikollektiivi Dumb Type 40. tegutsemise aastapäeva.

Shiro Takatani / Dumb Type´i uuslavastuse „Tangent“ Euroopa esietendus toimub 4. ja 5. juunil Vanemuise teatris Kanuti Gildi SAALi korraldusel ning on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist: https://tartu2024.ee/…/shiro-takatani-dumb-type…/…

Filmilavastaja Giulio Boato on õppinud kunsti Itaalias, elab nii Itaalias kui ka Prantsusmaal, sõltuvalt teatrilavastustest ja dokumentaalfilmidest, millega ta parasjagu tegeleb. Tema esimene dokumentaalfilm oli vastuolulisest lavastajast Jan Fabrest, mis linastus 2015. aastal. Tema filmid on jõudnud arvukatele festivalidele üle maailma ning pälvinud mitmeid auhindu.

Filmi “Shiro Takatani – Between Nature and Technology” on Eestis näha saanud Baltoscandali festivalil ning KUMU Dokumentaal sarjas.

Ekraanil

APRILL 2024
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus