fbpx

Sildimaalija

Pilsēta pie upes
Läti, Tšehhi, Leedu
2020, 1h 52m
Režissöör
Viesturs Kairišs
Osades
Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule, Brigita Cmuntova, Gundars Āboliņš, Juozas Budraitis
Keel
SAKSA, VENE, LÄTI
Subtiitrid
INGLISE, EESTI

Viesturs Kairišs jagab oma annet võrdselt draama-, filmi- ja ooperilavastuste vahel. Nendest kunstiliikidest on film kõige enam kollektiivne looming isegi siis, kui teost nimetada autorikinoks. Selle filmi puhul tuleb Viestursi kõrval kindlasti esile tõsta veel kahte autorit: operaator Gints Bērzinšit ja kunstnik Ieva Jurjanet. Ei mäletagi, millal viimati on Balti filmides nähtud sedavõrd täiuslikku ajastu taasloomist.

Ansis on sildimaalija. Euroopas on ärevad ajad, kogu maailm on kiiva vajunud. Ei jää puutumata ka Ansise kodukoht. Autoritaarsusele kalduv vabariik asendub näilise kommunismiga, see omakorda natsionaalsotsialismiga. Võimul on alati tarvis, et keegi neile vajalikke silte maaliks – sildimaalijal on ikka leib laual. Ansis on armunud Zislasse, varaka kaupmehe tütresse, kuid sellest liidust asja ei saa. Samas on olemas üks läti neiu, kellest saab Ansise naine. Kuid ka juuditüdruk jääb mehe südamesse. Armukolmnurgas läheb asi tuliseks, kui natsid hakkavad vahepeal kommunistiks saanud Zislat jahtima.

Filmis saavad kokku lavastaja ülihea loo jutustamise komöödialik nihestatus ja ajastu traagika kogu oma koleduses. Peategelane on „väike inimene“, nagu ka kõik koloriitsed kõrvaltegelased. Sellega püstitab kogu film vaatajale küsimuse: kas vaatamata siltide vaheldumisele jääb inimloomus põhiolemuses samaks või sildid siiski muudavad inimest?

Mihkel Möölman

 

Tartudok2024 kohtumisõhtud Elektriteatris on Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi ellu kutsutud filmisari, mille raames linastavad Lõuna-Eestis resideeruvate režissööride filmid kõikidele filmihuvilistele. Filmiprogramm kuraator Kaarel Kuurmaa viib läbi seansile järgneva vestluse autoriga.

Oktoobrikuu külaline on Viesturs Kairišs, rahvusvaheliselt tuntumaid ja auhinnatumaid Läti režissööre, kes on edukalt teinud nii sõna- kui ooperilavastusi, mängu- ja dokumentaalfilme. Ekraanil näeme tema värskemat mängufilmi “Sildimaalija” ning tema tuntuimat dokumentaalfilmi “Pelikan kõrbes”.

KAVA

18.00 Sildimaalija (2020, 112 min)

20.45 Pelikan kõrbes  (2014, 68 min)

Filmidele järgneb vestlus Viesturs Kairišsiga, modereerib Kaarel Kuurmaa.

Film linastub läti keeles inglisekeelsete subtiitritega. Vestlus autoriga on inglise keeles.

Sissepääs tasuta!

 

Ekraanil

OKTOOBER 2022
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus