Süüdlane

Den skyldige
Taani
2018, 1h 25m
Režissöör
Gustav Möller
Osades
Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi
Keel
taani, inglise
Subtiitrid
eesti, vene
“Täiuselähedane põnevik”, Pisut Filmijuttu blogi.
Endine politseinikust häirekeskuse dispetšer Asger Holm võtab vastu hädaabikõne röövitud naiselt. Kui kõne ootamatult katkeb, alustatakse naise ja tema röövijate otsinguid. Asger alustab võidujooksu ajaga, et päästa ohus olev naine, tema ainsaks abivahendiks on telefon. Peagi saab ta aga aru, et tegemist on palju suurema kuriteoga, kui ta alguses arvas.
Režissöör rääkis ajakirjale Variety, et teda insipreeris filmi tegema üks tõsielujuhtum, millest ta kuulis populaarsest Ameerika raadiosaatest “Serial”, kus  ajakirjanik Sarah Koenig ja saatejuht Julie Snyder räägivad tõesti sündinud lugusid, olles läbi töötanud erinevate juhtumite puhul virnade viisi dokumente, tõendeid, fotosid ja videosid. Saate, millest Möller vaimustus, alapealkirjaks oli “Alibi” ning teemaks üks 1999. aastal Marylandis aset leidnud salapärane juhtum. Keskkoolitüdruk Hae Min Lee kaob jäljetult ühel pärastlõunal ning tema kadumist hakatakse uurima. Vahistatakse tema endine poiss-sõber, kes oma süüd eitab. Kahjuks pole tal alibit, kuna ei mäleta, mis sel pärastlõunal täpselt juhtus. Uurimist raskendab ka asjaolu,  et tüdrukut ei leitagi mitte kuskilt.
Lisaks inspireeris režissööri ka YouTube’ist leitud helilõik, kus on kuulda röövitud naise kõnet hädaabinumbrile 911. “Ma kuulasin seda ja pildirida hakkas silme ees iseenesest jooksma. Mul oli tunne, et ma näen seda naist. Ma kujutlesin teda autos, kuhu ta on pandud istuma ja seda teed, mida mööda ta sõidab. Mind intrigeeris mõte, kuidas igaüks kuulates mõnd heli, kellegi häält, hakkab silme ees kujutama asju erinevalt,” rääkis Möller Varietyile, kuidas sündis film “Süüdlane”.
Sundance’i filmifestivalil esilinastunud filmi valis Taani oma kandidaadiks parima võõrkeelse filmi Oscarile.