fbpx

Taksojuht

Taxi Driver
USA
1976, 1h 54m
Režissöör
Martin Scorsese
Osades
Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd
Keel
INGLISE, HISPAANIA
Subtiitrid
EESTI

Vietnami veteran Travis Bickle (Robert De Niro) on New Yorgis öise vahetuse taksojuht. Kokkupuuted igasuguste inimestega hakkavad temas kasvatama vaimset ebastabiilsust, misantroopiat ja pettumust ühiskonnas, kuni kohtumine alaealise prostituudi Irisega (Jodie Foster) tõukab mehe tegudele.

Scorsese soovis teha filmi Dostojevski „Ülestähendustest põranda alt“, ja lähim käsikiri, mis ta leidis, oli „Taksojuht“, autoriks uus tuttav, stsenarist ja hilisem lavastaja Paul Schrader, kellele see sai esimeseks talle iseloomulikuks n-ö Mees toas-filmiks („American Gigolo“, „Light Sleeper“, „Card Counter“), kus üksik mees asub enesest teadlikuks saamise teele, mis kulmineerub mingi katartilise vägivaldse sündmusega. Robert De Niro samastus kohe Bickle’i paranoilise energiaga ja läks juba enne võtteid rolli täiesti sisse, tehes ära autojuhiloa ja sõites autoga ringi mööda öist New Yorki. Rollist välja ta mõnes mõttes ei tulnudki, sest mitmed Bickle’i näoilmed jäid tema kaubamärgina ta näitlejaarsenali.

Filmile lõi erakordse muusika Bernard Herrmann, paljude Hitchcocki filmide (ka „Psycho“) helilooja. Herrmann leiti järgmisel päeval pärast muusika lõpetamist, 1975. aasta jõulupäeval oma hotellis une pealt südamerabandusse surnuna. Film on talle pühendatud.

„Taksojuht“ andis maailmale ühe meeldejäävama antikangelase, päikeseprillide, militaarjaki ja harjaga Travis Bickle’i, ning ühe tuntuma tsitaadi „Are you talking to me?“ Bickle’i relvakäsitsemise harjutamisest peegli ees. Peeglistseen ühendab Travise pilgu vaataja omaga. Üheks hetkeks räägib Bickle läbi peegli otse meiega, ja me võtame kuulda: paljud on sellest ajast peale näinud Travist hoopis kangelasena maailma „rämpsust puhastamise“ missioonil. 1981. aastal tulistas mees nimega John Hickley president Ronald Reaganit. Selgus, et ta oli „Taksojuhi“ austaja ning Jodie Fosteri fänn ja stalker.

„Taksojuht“ on Sight & Soundi 2022. aasta kõigi aegade Top 250 nimekirjas kõige kõrgemal, 29. kohal olev Scorsese film.

Tristan Priimägi

Ekraanil

OKTOOBER 2023
Ei leia sobivat seanssi? Jäta meile teade ning anname teada, kui filmile tuleb kavasse uus seanss. Telli teavitus