Tallinn pimeduses
“Tallinn pimeduses” on tõenäoliselt kõige mõjukam kodumaine film, millest sa ei ole kunagi midagi kuulnud. Kuigi maailmas suure tähelepanu osaliseks saanud, läks kodumaal film täiesti märkamatult mööda.
Filmi süžee on pealtnäha lihtne: mustvalge film noiri stiilis pangaröövilugu sellest, kuidas vene maffia noore vabariigi kullavarud tahab ära varastada. Kõrval jookseb film noirile sobilikult hoolivat ja sooja armastust täis suhe meie peategelase Toivo ning tema ilusa abikaasa Maria vahel, kes valmistuvad oma esimest last saama.
Peagi pärast Eesti taasiseseisvumist sõitis tundmatusse Eestisse noor soome režissöör Ilkka Järvi-Laturi. Enda sõnul oli ta naaberriigist alati sümpaatsel arvamusel, kuna koolis käis tema klassis üks armas eesti tüdruk. Ilkka oli just lõpetanud New Yorgi filmikooli. Siinne vabadus ning odavad hinnad pakkusid suurepärast tandrit ambitsioonide täitmiseks. Juba esimesel stsenaariumikoosolekul arenes idee hoogsast road moviest kiiresti poliitilise satiiri alatooniga põnevikuks.
Filmi tegemisel lõid kaasa kõik parimad kodumaised kaadritagused abilised ning ekraanil osalesid suurima rõõmuga kohalikud tippnäitlejad eesotsas “kohaliku Jack Nicolsoni ehk Tõnu Karguga”. Peaosa täidab värskelt lavaka lõpetanud Ivo Uukkivi. Filmis varaste ahvatluseks oleva kullana kasutati väidetavalt päris kullakange Eesti riigireservist. Noores vabariigis haarasid kõik rõõmuga koostööprojektist kinni ning andsid oma panuse. Ka veel lahkumata Vene sõjavägi aitas õhuvõtetel suurima hea meelega kaasa ning üks kindral olevat isegi režissöörile tuumaallveelaeva üritanud ära müüa.
Andekate ja veel andekamate näitlejate kõrval röövib aga ekraanil tihti kogu tähelepanu noor Terje osatäitja Monika Mäger. Tema jaoks jääb see seni ainsaks ja viimaseks näitlejatööks.
Selle filmiga seotud staarfilmitegijate nimistu on selline, et ei jõua ära uskuda. Alustades loomulikult kogu kodumaisest raskekahurväest nii kaamera ees kui kaamera taga, olid ametis oma ala parimad vanad tegijad ja noored tõusjad, kes kõik haarasid rõõmuga võimalusest värskes Eestis kaasa teha välismaise produktsiooniga: operaator Rein Kotov, helioperaatori assistent Ivo Felt, režissööri assistendid Piret Tibbo, Artur Talvik, Toomas Hussar jpt. New Yorgi filmikoolist võttis Ilkka kaasa noored andekad sõbrad, kes tänaseks on sellised Hollywoodi tipptegijad, kellega koostööst unistab iga Eesti filmitegija. Filmi monteerijaks oli Christopher Tellefsen, kes peagi pärast Tallinna filmi oli monteerijaks Harmony Korine’i legendaarse filmi “Kids” juures. Hiljem sai temast Milos Formani filmide monteerija ning tänaseks on ta Hollywoodi tipptegija. Tema monteerimislaual on näiteks valminud “Moneyball”, “People vs Larry Flynt”, “Man on the Moon”, “The Quiet Place” jpt. Filmi stsenaristiks on Paul Kolsby, kes on hetkel Netflixi hittsarja “Ozark” peamine stsenarist.
Sellised inimesed jalutasid ringi 90ndate alguse Tallinnas, ehtisid värske Rahvusraamatukogu fassaadile suursuguse Eesti panga logo ja tegutsesid niivõrd madala eelarvega, et mitu kuud hiljem pidi Tallinna linnapea filmitegijatele helistama ja paluma dekoratsioonid maha võtta, sest tegemist on ikkagi raamatukogu, mitte pangaga.
Film esilinastus Toronto filmifestivalil ja kohe peale seda võitis Sundance’i filmifestivalil publiku lemmiku tiitli. Peagi ilutses film nimekate režissööride Quentin Tarantino ja Danny Boyle’i aasta parimate filmide nimekirjas.
Filmi režissöör väidab, et kuskil on olemas isegi intervjuu, kus Quentin Tarantino ütleb, et “Tallinn pimeduses” oli otseselt inspiratsiooniks “Kill Billi” filmis mustvalgete ja värviliste kaadrite ümberlülituseks. Aga samas režissöör väidab ka seda, et “Tallinn pimeduse” filmis osales “Stalkeri” koer, hoolimata sellest, et kahe filmi võtete vahe oli üle 20 aasta. Igatahes saladuseloor ja legendide arv “Tallinn pimeduse” ümber on mitmekesine.
Loe lisaks:
Eesti Ekspress: “Eestikeelne film kümne parima krimipõneviku seas”
Sirp: “Nostalgiahõnguline vimkaga meelelahutus”