The Other Side of Everything
“The Other Side of Everything” on ilusalt mitmekihiline töö põhjalikult ja pühendunud filmitegijalt, kes suudab pea täiuslikult leida tasakaalu faktide, ideede ja emotsioonide rägastikus ning suurepärase dünaamikatajuga tuua poliitilise temaatikaga dokfilmi ka ülimalt poeetilisi hetki.
Lukustatud uks tavalises Belgradi korteris on eraldanud üht perekonda nende minevikust viimased 70 aastat. Filmitegija Mila Turajlic alustab vestlust oma ema Srbijanka Turajliciga, kes on pensionil professor ja ühiskondlik aktivist ning kel on seljataga ka lühike karjäär poliitikuna. Srbijanka mälestuste ja arhiivimaterjalide kaudu rulluvad lahti lood minevikust, mis dokumenteerivad poliitilisi protsesse Serbias alates Belgradi vabastamisest 1945. aastal 1968. aasta tudengirahutusteni, Slobodan Miloševici algatatud 1990. aastate Balkani sõdadest Serbia pommitamiseni NATO vägede poolt 1999. aastal ja diktaatori languseni 2000. aastal. Ühest küljest on see on film sirgeselgsest naisest, kes elab pöördelistel aegadel ning juurdleb iga põlvkonna vastutuse üle tuleviku ees. Ent ühtaegu on see ka ühe perekonna lugu, mis kasvab sujuvalt üle terve riigi ajalooks.
Lugu ammutab inspiratsiooni ja energiat paigast, milles toimub tegevus– ühest Belgradi korterist, milles on üles kasvanud nii ema kui tütar. Tõeliselt säravaks teeb aga filmi see, kuidas arhiivikaadrid on põimitud ühte ema ja tütre vaheliste intiimsete jutuajamistega. Isiklikust saab siin sõna otseses mõttes poliitiline ja vastupidi. Film ületab paikkondliku poliitika raamid ja muutub laiemalt poliitfilosoofiliseks, tabades praegusel populistlike hüüdlauste ajastul oma vaatlustega täpselt märki.