Tüdruk, kes unistab Ameerikast
EST
Väike tüdruk ja range režiimiga sotsialistlik lastekodu. Kuidas ületada hirmud, ebakindlus ja üksindus? Tüdruk loob selleks teise mina, kellega rääkida ja vaielda. Ning muidugi on toeks unistus Ameerikast, kus kõik on ilus ja hea. Kus elab isa, kes teda ootab. Tüdruk ja kasupere. Kõike on külluses, aga olla pole hea. Sellega Emma katsumused ei lõppe. Ikka ja jälle tuleb leida jõudu lootuseks, jaksu elamiseks.
Viktor Tauš on loonud filmis kinematograafiliste märkide süsteemi. Pole hullu, kui vaatajana ei saa aru kõigist kaadrite visuaalsetest nüanssidest, mida autor filmi loomisel tähenduslikult kasutab. Vaatajate südamesse jõuab põhiline ja see on emotsioon. Autorid ei jutusta meile sirgjoonelist lugu, ei paku sotsrealismi. Tegemist on küll sügava draamaga, kuid see on rüütatud Emma emotsionaalse mälu reaalsuse ja fantaasia tundeküllastunud piltidesse. Kahtlemata on tegemist erakordse filmiga Tšehhi autorikinos.
Mihkel Möölman
ENG
A little girl and a socialist orphanage. It is a strict children’s institution. How to overcome fears, insecurity and loneliness? To do this, the girl creates another self to talk to and argue with. And, of course, the dream of America where everything is beautiful and good. Where her father lives and waits for her. A girl and her foster family. There’s plenty of everything, but it doesn’t feel right. Emma’s trials don’t end there. Again and again, she must find the strength to hope, the stamina to live.
Viktor Tauš has created his own system of cinematographic signs in this film. It’s fine if the viewer doesn’t understand all the visual nuances of each scene, which the author uses to create meaning in the film. Emotion is the main thing that gets to the heart of the viewer. The authors do not tell us a straightforward story, they do not offer social realism. It is a deep drama, but it is steeped in the emotionally rich images of the reality and fantasy of Emma’s emotional memory. This is without doubt an exceptional film in the Czech auteur cinema.
Mihkel Möölman